Polska jednym z największych dostawców importowanego mleka do Chin

Polska jednym z największych dostawców importowanego mleka do Chin

Warszawa, 27 czerwca 2022 r. Polska, członek Unii Europejskiej od 2004 roku, jest krajem o ogromnej tradycji produkcji mleka sięgającej XIX wieku.

Pierwsza spółdzielnia mleczarska powstała w Polsce w 1882 roku. Od tej pory niezmiennie polski przemysł mleczarski to najwyższa jakość oryginalnych naturalnych składników, nowoczesne linie technologiczne, wysokie standardy produkcji zgodne z wymogami UE oraz szeroka gama oferowanych produktów mlecznych i różnorodność smaków. Polskie produkty mleczne powstają w oparciu o “zielone środowisko” – od lat producenci mleka prowadzą działania na rzecz zmniejszenia wpływu produkcji na środowisko.

W 2021 r. Polska była 5-tym największym producentem mleka w UE, po Niemczech, Francji, Holandii i Włoszech, oraz 14-tym na świecie, z 2% udziałem w globalnej produkcji mleka. Od 1990 r. Polska znacząco poprawiła samowystarczalność w produkcji mleka i produktów mlecznych. W 2018 r. stopień samowystarczalności, mierzony relacją produkcji krajowej do konsumpcji krajowej, utrzymywał się na poziomie 122-124%, co już wówczas dawało możliwość sprzedaży nadwyżek na rynkach zagranicznych. W rezultacie w latach 2015-2021 z Polski wywożono średnio 30-32% wielkości krajowej produkcji mleka.

Polska jest obecnie jednym z największych dostawców importowanego mleka i produktów mlecznych do Chin. Najczęściej sprzedawane produkty to mleko, śmietana i serwatka. Stale rośnie także wolumen polskiego sera i masła eksportowanego do Chin. W pierwszej połowie 2021 r. polski eksport produktów mleczarskich do Chin wzrósł o 34% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Jedynie początek 2022 i kolejny lockdown w związku z epidemią covid-19 Chinach przyniósł lekkie zahamowanie tendencji wzrostowej.

Polskie mleko i produkty mleczne są konkurencyjne cenowo wśród krajów UE. Cena polskiego mleka jest także średnio o 50% niższa niż w Chinach. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że transport polskich produktów mlecznych do Chin odbywa się głównie drogą kolejową – pierwszy tzw. “Mleczny Pociąg” ruszył w 2020 r.

Według danych chińskiego giganta e-commerce Jingdong, jedna z polskich marek mleka zajęła 9-te miejsce w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych marek mleka na rynku chińskim i 3-cie miejsce w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych produktów indywidualnych. Dwie polskie marki mleka zajęły odpowiednio 3-cie i 4-te miejsce na liście importowanego mleka.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *