Wzrasta w Chinach świadomość wartości odżywczych mleka i produktów mlecznych

Wzrasta w Chinach świadomość wartości odżywczych mleka i produktów mlecznych

Warszawa, 25 maja 2022 r. Mleko i produkty mleczne nie są tradycyjnie aktywnym składnikiem w chińskiej kuchni. Niemniej w ostatnich kilku latach obserwuje się w Chinach znaczny wzrost spożycia i zainteresowania mlekiem i jego przetworami jako niezbędnym i wartościowym elementem prawidłowo zbilansowanej codziennej diety.

Od lat Chiny są największym na świecie importerem produktów mlecznych, w tym również z Polski. Chińscy importerzy kupują w Polsce najwięcej mleko i śmietany, niezagęszczonych ani niezawierających dodatku cukru lub innego środka słodzącego (kod 0401). W drugiej kolejności pod względem sprzedaży w Chinach znajduje się serwatka (kod 0404). Niestety, przedłużająca się sytuacja epidemiologiczna w Chinach w związku z pandemią covid, nie wpływa korzystnie na wymiana handlową pomiędzy Chinami i resztą świata, w tym z Polską.

Jednak należy zwrócić uwagę na bardzo pozytywne zjawiskiem jakim jest zwiększone zainteresowanie a także spożycie innych niż tradycyjnie produktów mlecznych, a szczególnie napoi mlecznych (kod 0403) takich jak maślanka, mleko zsiadłe i śmietana kwaśna, jogurt, kefir, sfermentowane lub zakwaszone mleko i śmietana, także zagęszczone lub słodzone i aromatyzowane oraz zawierające owoce, orzechy, kakao. Są to wprawdzie jeszcze niewielkie ilości mając na względzie potencjał chińskiego rynku, ale na uwagę zasługuje stały i regularny wzrost sprzedaży tych produktów w Chinach, a mianowicie wzrost o 1171,9% w I-III.2022 w stosunku do tego samego okresu 2021.

Chińscy konsumenci są coraz bardziej świadomi wartości odżywczych mleka i jego roli w prawidłowym odżywianiu zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Mleko jest źródłem wysokiej jakości białka i ważnych, rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A, D, E i K). Szczególnie istotne znaczenie dla zdrowia odgrywa witamina D, która wzmacnia odporność, wspiera wzrost kośćca, a także dba o zdrowie oczu. Mleko zawiera również rozpuszczalną w wodzie witaminę C, biotynę i zestaw witamin z grupy B. Z tego powodu, regularne jego picie chroni przed negatywnym wpływem metali ciężkich i toksyn. Im większa zawartość tłuszczu w mleku krowim, tym silniejsze w nim stężenie witamin. W mleku znajdują się także niezbędne dla organizmu sole mineralne, przede wszystkim duże ilości cynku, fosforu, magnezu, potasu, selenu i wapnia.

Wzrastająca świadomość korzyści jakie płyną ze spożycia mleka i produktów mlecznych jest  między innymi owocem działań promocyjno-informacyjnych jakie prowadzi od wielu lat w Chinach Polska Izba Mleka. Mają na to także wpływ inne ważne inicjatywy, np. Światowy Dzień Mleka, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w celu podkreślenia znaczenia mleka jako pokarmu na świecie. Obchodzony jest 1 czerwca każdego roku od 2001 roku. Dzień ten jest okazją do zwrócenia uwagi na działania związane z sektorem mleczarskim.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *