Warszawa, 19 lipca 2022 r. Rynki mleczarskie przeżywają wyjątkową sytuację. Wysokie ceny środków produkcji, ekstremalne zjawiska klimatyczne i ograniczenia środowiskowe wpływają na niedobór dostaw mleka na całym świecie.
Również wojna na Ukrainie ma duży wpływ na globalny handel produktami rolno-spożywczymi, w tym na dostawy mleka, powodując inflację żywności i zagrażając globalnemu bezpieczeństwu żywnościowemu.
Zdaniem Komisji Europejskiej, opublikowanym po ostatnim spotkaniu w Brukseli Rady Gospodarczej Europejskiego Obserwatorium Rynku Mleka, globalny popyt na mleko pozostał stabilny. Obserwuje się zwiększoną aktywność nabywczą w Azji Południowo-Wschodniej, ale nieco niższy popyt w Chinach. Spowolnienie globalnego handlu mlekiem w I kwartale 2022 r. tłumaczy się głównie niższą dostępnością mleka.
Kupujący są obecnie bardzo ostrożni. Wpływ na popyt ma rosnąca inflacja żywności. Konsumenci szukają oszczędności i promocji, przechodzą od produktów premium i produktów organicznych do bardziej przystępnych marek detalicznych i podstawowych produktów żywności.
Jeżeli chodzi o eksport mleka i produktów mlecznych z Polski do Chin, według najnowszych danych Ministerstwa Finansów RP, w okresie od stycznia do końca kwietnia 2022 r. osiągnął wartość 31,8 mln EUR. Najwięcej bo 5,2 tys. ton polskie firmy branży mleczarskiej sprzedały w tym okresie w Chinach serwatki (kod CN 0404).
Analitycy Komisji Europejskiej przewidują, że globalny popyt z krajów z deficytem mleka, takich jak Chiny, spowolni w dalszej części 2022 r., ale wzrośnie ponownie w 2023 r.
Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.