Sięgajmy po mleko i jego przetwory

Sięgajmy po mleko i jego przetwory

Warszawa, 16 sierpnia 2022 r. Mleko i produkty mleczne często niesłusznie obwinia się za wiele niepożądanych efektów zdrowotnych np. że nabiał powoduje trądzik, zwiększa stany zapalne, a picie mleka może wpłynąć na  przyrost masy ciała.

Są to jednak mity, których absolutnie nie popierają wiarygodne badania naukowe. Wprost przeciwnie, ludzie, którzy nie mają stwierdzonej nietolerancji laktozy lub alergii na nabiał, mogą śmiało korzystać z drogocennych wartości odżywczych mleka i jego przetworów.

Jedna  szklanka mleka zawiera ok. 8 gramów białka, co pokrywa ok. 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12, ok. 25% dziennego zapotrzebowania na wapń i ok. 15% na potas i witaminę D, a ma zaledwie  ok. 122 kalorii. Nie wspominając o tym, że mleko jest produktem łatwo dostępnym, obecnym na wszystkich półkach sklepowych.

Mleko jest nie tylko doskonałym naturalnym źródłem białka, ale także zawiera wapń i witaminę D, dwa składniki odżywcze, które są istotne dla zdrowia kości. Wapń jest minerałem potrzebnym do budowy i utrzymania mocnych kości, a witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń z pożywienia.

Regularne spożywanie mleka i produktów mlecznych, wbrew niektórym mitom, absolutnie nie szkodzi, jeśli chce się schudnąć lub utrzymać wagę. Wynika to w dużej mierze z satysfakcjonującej kombinacji węglowodanów, białka i łatwostrawnego tłuszczu znajdujących się w mleku. Białko i tłuszcz sprawiają, że mleko jest sycące, co może pomóc w utracie wagi. Węglowodany dają energię i pomagają w lepszym funkcjonowaniu organizmu a poczucie sytości pomaga w utrzymaniu zdrowego i zrównoważonego schematu odżywiania.

Picie mleka wpływa także pozytywnie na obniżenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Analiza badań  przeprowadzonych na prawie 600 tys. osób opublikowanych w The American Journal of Clinical Nutrition wykazała, że całkowite spożycie nabiału było odwrotnie powiązane z ryzykiem cukrzycy. Oznacza to, że im bardziej regularnie spożywano nabiał, tym mniejsze było prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Inne badania wykazały z kolei, że zastąpienie mlekiem spożycia napojów słodzonych cukrem również pomogło obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2.

Inną ważną korzyścią picia mleka jest jego pozytywny wpływ na zachowanie większej ostrości umysłu w miarę starzenia się. Przegląd badań wykazał, że spożycie mleka było związane z obniżonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Inne badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients wykazało, że odtłuszczony lub sfermentowany nabiał i maślanka wpływają korzystnie na funkcje wykonawcze. Tak więc dodanie mleka do porannych płatków owsianych lub jako dodatek do przekąski może pomóc w poprawie zdrowia mózgu.

W związku z potwierdzonym naukowo korzystnym wpływem mleka i produktów mlecznych na kondycję organizmu, zaleca się wypicie minimum 1-2 szklanek mleka dziennie. Włączenie mleka i produktów mlecznych do codziennej diety przynosi korzyści zdrowotne począwszy od poprawy zdrowia kości po wpływ na zdrowie mózgu. Jak w przypadku każdej żywności, należy pamiętać, że najlepiej jest wybierać mleko dobrej jakości, produkowane zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami oraz takie produkty, które w mniejszym stopniu obciążają środowisko.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *