Eksport polskich produktów mleczarskich do Chin

Eksport polskich produktów mleczarskich do Chin

Warszawa, 21 listopada 2022 r. Polski rynek mleczarski zmaga się z trudnościami w postaci wysokich cen środków produkcji, wysokich cen energii oraz paliwa, inflacji cen żywności i zagrażania globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Chińscy konsumenci są coraz bardziej świadomi wartości odżywczych mleka i jego roli w prawidłowym odżywianiu zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Mleko jest źródłem wysokiej jakości białka i ważnych, rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (wit. A, D, E i K). Szczególnie istotne znaczenie dla zdrowia odgrywa witamina D, która wzmacnia odporność, wspiera wzrost kośćca, a także dba o zdrowie oczu. Mleko zawiera również w rozpuszczalną w wodzie witaminę C, biotynę i zestaw witamin z grupy B. Z tego powodu, regularne jego picie chroni przed negatywnym wpływem metali ciężkich i toksyn. Im większa zawartość tłuszczu w mleku krowim, tym silniejsze w nim stężenie witamin. W mleku znajdują się także niezbędne dla organizmu sole mineralne, przede wszystkim duże ilości cynku, fosforu, magnezu, potasu, selenu i wapnia.

Wzrastająca świadomość korzyści, jakie płyną ze spożycia mleka i produktów mlecznych przez społeczeństwo Chińskiej Republiki Ludowej jest wynikiem działań promocyjno-informacyjnych prowadzonych od wielu lat przez Polską Izbę Mleka.

W ostatnim czasie zauważa się jednak, iż chińscy konsumenci stają się coraz bardzo ostrożni. Wpływ na popyt ma rosnąca inflacja żywności. Konsumenci szukają oszczędności i promocji, przechodzą od produktów premium i produktów organicznych do bardziej przystępnych marek detalicznych i podstawowych produktów żywności.

Jeżeli chodzi o eksport mleka i produktów mlecznych z Polski do Chin, według najnowszych danych Ministerstwa Finansów RP, w okresie od stycznia do końca sierpnia 2022 r. osiągnął wartość 75,9 mln EUR. Najwięcej bo 71,3 tys. ton polskie firmy branży mleczarskiej sprzedały w tym okresie w Chinach mlek i śmietany niezagęszczonej (kod CN 0401). W porównaniu do tego samego okresu 2021 r. pomimo wciąż trwającej pandemii na terenie Chin odnotowano wzrost eksportu maślanki, mleka zsiadłego, jogurtów i kefirów (kod CN 0403) z 60,7 ton do 87,6 ton.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *