Szanse i wyzwania dla polskich produktów mleczarskich w Chinach

Szanse i wyzwania dla polskich produktów mleczarskich w Chinach

Warszawa, 27 grudnia 2022 r. Mleko i produkty mleczne nie są wprawdzie tradycyjnie częścią diety przeciętnego Chińczyka, jednak od kilku lat zwiększa się zarówno konsumpcja jak i zainteresowanie mlekiem i jego przetworami ze strony chińskich konsumentów.

Wpływ na to mają bez wątpienia nawyki żywieniowe młodego pokolenia Chińczyków. Z jednej strony młode pokolenie inspiruje się w dużym stopniu kulturą Zachodu, natomiast z drugiej kultywuje tradycyjnie chińskie przywiązanie do jakości oraz bezpieczeństwa żywności. Obserwuje się także wzrost zainteresowania nowymi produktami i smakami, np. serami i mlecznymi napojami smakowymi.

Polska od ponad dziesięciu lat jest niezmiennie jednym z najważniejszych dostawców mleka na rynku chińskim. Tradycja produkcji mleka w Polsce sięga XIX-go wieku. Obecnie polskie mleko jest produkowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości, przy użyciu nowoczesnych technologii, a jednocześnie z wykorzystaniem zdrowych, ekologicznych składników, przetwarzanych przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Cena polskiego mleka i produktów mlecznych jest konkurencyjna, również dzięki temu, że transport odbywa się najczęściej drogą kolejową – w 2020 r. po raz pierwszy ruszył tzw. „mleczny pociąg”.

Według ostatnich dostępnych danych Ministerstwa Finansów RP, w okresie od stycznia do końca października 2022 r. osiągnął wartość 98,12 mln EUR. Najwięcej bo 82,9 tys. ton polskie firmy branży mleczarskiej sprzedały w tym okresie w Chinach mleka i śmietany niezagęszczonej (kod CN 0401). W porównaniu do tego samego okresu 2021 r. pomimo wciąż trwającej pandemii na terenie Chin odnotowano wzrost eksportu maślanki, mleka zsiadłego, jogurtów i kefirów (kod CN 0403) z 65,7 ton do 87,6 ton.

W 2022 r. odnotowano zmniejszony wzrost sprzedaży polskich produktów mlecznych w Chinach w stosunku do poprzednich lat. Wpływ na to ma przede wszystkim pandemia koronowirusa i dotychczasowa polityka „zero-covid”. Oczekuje się, że wraz ze zniesieniem w ostatnich dniach lockdownu, kwarantanny i pozostałych restrykcji związanych z pandemią, pozytywny wzrost osiągnie w 2023 r. poziom z lat sprzed pandemii.

Analiza na najbliższe lata trendów branży mlecznej w Europie zakłada stałe ceny oraz stały poziom konsumpcji. Oczekuje się zwiększonego przetwórstwa mleka na sery i serwatkę w proszku. Na uwagę zasługuje także fakt, iż produkcja mleka jest coraz bardziej zrównoważona, zgodnie z założeniami Unii Europejskiej. Spodziewany jest także zwiększony wzrost produkcji alternatywnych produktów mlecznych, takich jak produkty organiczne, wolne od GMO i oparte na wypasie na otwartych pastwiskach.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *