Warszawa, 17 października 2023 r. Sektor mleka w Polsce i w Unii Europejskiej wciąż odczuwa skutki pandemii covid i agresji Rosji na Ukrainę: wzrost kosztów energii elektrycznej, zakłócenia na rynku, inflacja żywności, wysokie koszty życia. Wpływa to na zmiany w produkcji i konsumpcji mleka i produktów mlecznych.
Trudności w europejskim sektorze mleka wymuszają szukania alternatyw w postaci zrównoważonego mleczarstwa. Zrównoważony rozwój to taki, który redukuje negatywny wpływ na środowisko. W mleczarstwie zrównoważony rozwój zaczyna się od hodowli bydła i sposobu uprawy gleby, ograniczającego emisję a jednocześnie zwiększającego stopień zatrzymania dwutlenku węgla w glebie. Kolejne elementy zrównoważonego mleczarstwa to troska o dobrostan zwierząt, odpowiednia gospodarka odchodami zwierzęcymi oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) na każdym etapie produkcji i przetwórstwa mleka i produktów mlecznych.
Zrównoważony rozwój to nie tylko wymogi legislacyjne związane z koniecznością wdrożenia w krajach UE Europejskiego Zielonego Ładu i sposób w jaki produkowana jest żywność. To także rosnące oczekiwania konsumentów produktów mlecznych. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i zwracają większą uwagę na to, jak jest produkowana żywność i opakowania do żywności. Konsument oczekuje produktu, który jak najmniej obciąża środowisko i dodatkowo zostanie wyprodukowany zgodnie z zasadą dobrostanu zwierząt.
Polscy producenci mleka i produktów mlecznych od lat dokładają wszelkich starań i podejmują wszelkie środki dla zapewnienia zrównoważonej produkcji i przetwórstwa. Wykorzystują linie produkcyjne najnowszej generacji i stosują materiały pochodzące z recyklingu oraz ekologiczne opakowania bez aluminium np. na bazie odnawialnych polimerów. W rezultacie, polscy producenci oferują produkty mleczne, które wyróżniają się nie tylko wyjątkowym smakiem i wysoką wartością odżywczą, ale także spełniają oczekiwania konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.