Rośnie eksport polskich serów i twarogów do Chin

Rośnie eksport polskich serów i twarogów do Chin

Warszawa, 15 września 2023 r. Polscy producenci serów i twarogów notują stały wzrost sprzedaży na rynek chiński.

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku eksport serów i twarogów (kod CN 0406) z Polski do Chin wzrósł o 144,6%. W szczególności odnotowuje się wzrost sprzedaży sera tartego i proszkowanego. Ma to związek ze zmianami w nawykach żywieniowych chińskiego konsumenta, jakie się obserwuje w ostatnim czasie. Składa się na to kilka czynników.

Tradycyjnie mleko i przetwory mleczne nie są powszednimi składnikami kuchni chińskiej.  Szacuje się iż około 92% dorosłych Chińczyków cierpi na nietolerancję laktozy. Niemniej jednak, ponieważ chińskie dzieci piją mleko, jest bardzo prawdopodobne, że w miarę dorastania będzie rosła ich tolerancja laktozy.  

Ponadto wzrost dochodu na mieszkańca i poprawa warunków życia dają konsumentom większą siłę nabywczą i zwiększają ich ekspozycję na międzynarodowe trendy, wpływając na zmianę stylu życia przeciętnego Chińczyka. Ważnym elementem napędzającym wzrost konsumpcji nabiału w Chinach jest rosnąca świadomość zdrowotna, zwłaszcza po wybuchu pandemii Covid-19. Chińscy konsumenci są świadomi korzyści odżywczych produktów mlecznych, wiedzą że mleko i jego przetwory są bogate w wapń, ułatwiają trawienie i wzmacniają układ odpornościowy.

Głównym konsumentem sera w Chinach jest chińska młodzież, która studiowała lub mieszkała za granicą. Oprócz świadomości zdrowotnej, szybko rosnąca klasa średnia oraz otwartość i podziw dla zachodniej żywności skłaniają Chińczyków do próbowania nowych potraw bazujących na serach. Okazji do wykorzystania sera jest coraz więcej, np. w sektorze piekarniczym i na rynku pizzy, co dodatkowo pobudza rosnący popyt na ser. Wzrost spożycia serów notuje się w szczególności w największych aglomeracjach miejskich, takich jak Pekin, Szanghaj, Guangzhou i Shenzhen.

Sery zawierają duże ilości białka, tłuszczu, wapnia i sodu. Wartości odżywcze serów różnią się w zależności od ich rodzaju, produkcji i procesu starzenia. Generalnie im bardziej dojrzały i jędrny ser np. parmezan, tym bardziej jest bogaty w białko. Jednak nawet ser miękki typu mozzarella jest doskonałym źródłem białka.

Jeśli chodzi o wapń, chociaż wszystkie sery zawierają duże jego ilości, twarde sery zawierają zdecydowanie więcej wapnia niż miękkie.

Z kolei sery o wysokiej wilgotności, takie jak twaróg, ricotta i mozzarella, zawierają odżywcze tłuszcze o mniejszej zawartości tłuszczów nasyconych oraz mniej sodu.

Polska jest jednym z czołowych producentów sera w Unii Europejskiej po Niemczech, Francji, Włochach i Holandii. Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), w latach 2004–2020 produkcja serów i twarogów w Polsce wzrosła o 65%, osiągając w 2020 r. rekordowy poziom 960 tys. ton. Najpopularniejsze w Polsce są sery twarogowe (51%) i podpuszczkowe dojrzewające (37%). Natomiast jeżeli chodzi o eksport, największym uznaniem zagranicznych importerów cieszą się sery dojrzewające (60-70% całego eksportu serów).

Polscy producenci serów zwracają szczególną uwagę na jakość oraz stawiają na połączenie tradycji z innowacją. Korzystają wyłącznie z naturalnych składników i współpracują z lokalnymi, sprawdzonymi dostawcami mleka. Jednocześnie inwestują w nowe technologie aby sukcesywnie zwiększać wydajność produkcji i bezpieczeństwo, a także oferować szeroką gamę ogólnie dostępnych produktów mlecznych o wyjątkowym smaku.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *