Warszawa, 22 listopada 2023 r. Mimo wyjątkowo trudnych warunków zewnętrznych, takich jak pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie z zakłóceniem łańcucha dostaw, susze, powodzie, chiński rynek mleka nadal pozostaje stabilny, odnotowując tendencję wzrostową.
Według danych polskiego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), w 2023 r. w okresie styczeń – lipiec Polska wyeksportowała do Chin 30 026 ton serwatki (0404), 2 322 tony mleka i śmietany, także w proszku (0402) oraz 32 361 ton mleka surowego i śmietany (0401).
W kategorii sery i twarogi Polska wyeksportowała do Chin w okresie styczeń – sierpień 2023 r. 61,6 ton produktów, to o 37% więcej ilościowo niż przed rokiem (dane z Min. Finansów).
Eksport w tonach z Polski do Chin mleka i produktów mleczarskich w okresie styczeń-lipiec w latach 2019-2023 (dane MRiRW)
W opinii pana Jacka Strzeleckiego, eksperta branży mleka i rynku chińskiego, kluczową grupą konsumentów w Chinach jest Pokolenie Z, post-millenials, nazywane również pokoleniem internetowym. Ta grupa konsumentów, która charakteryzuje się wysoką świadomością konsumencką, w dużej mierze kształtowaną przez opiniotwórców internetowych. Podstawą podejmowania decyzji związanych z zakupem produktu spożywczego jest jego wysoka jakość i bogactwo składników odżywczych, w dalszej kolejności, niemniej równie istotne – pochodzenie mleka, niska zawartość cukru i tłuszczu, zero dodatków i certyfikacja ekologiczna.
Ważną role odrywają także inicjatywy chińskiego rządu w zakresie promocji spożycia mleka i produktów mlecznych. Ser obecnie został uwzględniony w wytycznych żywieniowych dla mieszkańców Chin, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Od najmłodszych lat zachęca się dzieci w Chinach do jedzenia sera na śniadanie, aby zwiększyć spożycie wapnia, białka i mikroelementów.
Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.