Warszawa, 24 stycznia 2024 r. Rozpoczyna się kolejny rok projektu Trade Milk mającego na celu promocję polskiego mleka i produktów mlecznych w Chińskiej Republice Ludowej.
Polska Izba Mleka, organizacja branżowa zrzeszająca polskie spółdzielnie mleczarskie i polskie firmy zajmujące się produkcją i przetwarzaniem produktów mlecznych, od lat prowadzi działania informacyjne i promocyjne na rynku chińskim. Działania w ramach projektu Trade Milk, finansowane z Funduszu Promocji Mleka, skupiają się na edukowaniu chińskich konsumentów na temat korzyści wynikających ze spożywania mleka, a także promują unikalne walory odżywcze i doskonały smak produktów mlecznych z polskich firm. Celem działań jest zwiększenie świadomości i akceptacji wśród chińskiej społeczności, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie sprzedaży polskich produktów mlecznych na rynku chińskim.
Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka: „Chiny to największy rynek żywności i napojów na świecie i jeden z najbardziej perspektywicznych rynków dla europejskiego eksportu mleczarskiego. Pamiętam jak na początku naszych działań na targach częstowaliśmy konsumentów pokrojonym w kostki żółtym serem i prawie wszyscy pytali nas czy to biała czekolada”. Dodaje: „Dzisiaj, dzięki działaniom Polskiej Izby Mleka, polskie produkty mleczarskie są coraz bardziej rozpoznawalne na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, co mnie ogromnie cieszy”.
Spożycie mleka w Chinach rośnie sukcesywnie z roku na rok. Jest to wynikiem zwiększonej świadomości społeczeństwa Chin, zainteresowania zdrowym żywieniem oraz polityki chińskiego rządu, który wspiera rosnące spożycie mleka, szczególnie wśród dzieci. Tradycyjna kuchnia chińska jest także bardziej otwarta na nowe tendencje, w dużej mierze dzięki młodym ludziom powracającym z zagranicy oraz śledzącym trendy na portalach online.
Powyższe czynniki oraz wciąż niewystarczająca produkcja krajowa przekładają się na wzrost importu mleka w Chinach. Polska jest jednym z czołowych eksporterów produktów mlecznych na rynek chiński. W 2023 r. najwięcej eksportowano z Polski do Chin serwatki, w tym zagęszczonej (kod 0404). W drugiej kolejności pod względem wolumenu sprzedaży z Polski do Chin znalazło się mleko i śmietana niezagęszczona (kod 0401). Na uwagę zasługuje także znaczny wzrost eksportu do Chin polskich serów i twarogów (kod 0406). Chociaż nie są to wciąż wysokie ilości, warto odnotować ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do roku 2023.
#FunduszePromocji #PolskaIzbaMleka