Polskie firmy sektora mleka na targach SIAL China 2024 w Szanghaju

Chiński rynek strategiczny dla polskiego sektora mleka

Warszawa, 21 maja 2024 r. W dniach 28-30 maja 2024 r. odbędą się targi SIAL China w Szanghaju, największa platforma wymiany handlowej rynku żywności w środkowo-wschodniej Azji.

Targi SIAL China są wiodącą imprezą targową branży żywności w Azji i trzecią pod względem wielkości na świecie. Tereny wystawiennicze rozłożone są na blisko 162.000 m2 i podzielone na 14 hal. W ubiegłym roku, 2023, targi SIAL Shanghai odbyły się po raz pierwszy od czasów pandemii covid w formie stacjonarnej i wzięło w nich udział 3.400 firm i 110.635 specjalistów sektora repezentujących ponad 67 krajów.

W tegorocznych targach SIAL China wezmą udział polskie firmy branży mleka, członkowie Polskiej Izby Mleka. W Szanghaju chińscy kontrahenci będą mieli okazje do zapoznania się z ofertą producentów mleka i nabiału z Polski oraz nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych.

Polskie mleko i produkty mleczne od wielu lat są obecne na półkach najpopularniejszych supermarketów w Chinach oraz na wiodących platformach e-commerce. Według (wstępnych) danych Ministerstwa Finansów RP, w 2023 r. wartość polskiego eksportu produktów mlecznych do Chin wyniosła 86,1 mln EUR. Łącznie sprzedano w Chinach 106,5 mln. ton (masa netto) wyrobów mlecznych z Polski.

Polskie firmy mleczarskie wyspecjalizowały się w eksporcie do Chin konkretnych produktów. Najwięcej, bo 52,1 mln ton netto, sprzedano w Chinach mleka i śmietany, niezagęszczone ani niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego. Na kolejnej pozycji pod względem wolumenu sprzedaży znajduje się serwatka (50,7 mln. ton netto w 2023 r). oraz mleko i śmietana, zagęszczone lub zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego (3,4 mln. ton netto). W dalszej kolejności znajdują się maślanka, mleko zsiadłe i śmietana kwaśna, jogurt, kefir, sfermentowane lub zakwaszone mleko i śmietana, masło i pozostałe tłuszcze oraz oleje otrzymywane z mleka, produkty mleczarskie do smarowania, a także sery i twarogi.

Analitycy przewidują, że poza tradycyjnymi produktami eksportowymi z Polski do Chin, które dotychczas utrzymują stabilny poziom pod względem wolumenu, duży potencjał stanowi eksport sera z Polski do Chin, który w 2024 roku będzie nadal rósł.

Wszystkich zainteresowanych polskimi produktami mleczarskimi zapraszamy do odwiedzenia stoiska Polskiej Izby Mleka na Targach SIAL China w Szanghaju w hali W2, na stoisku nr D069

#FunduszePromocji #PolskaIzbaMleka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *