Chińczycy zaufali jakości polskiego mleka

sniadanie prasowe

22.12 (Pekin) Według wstępnych danych polskiego Ministerstwa Finansów, sprzedaż mleka z Polski w Chinach w 2020 roku zwiększyła się o około 70%. Chińczycy zaufali jakości polskiego mleka. To także efekt wielu lat promocji marki jaką niewątpliwie jest polskie mleko przez Polską Izbę Mleka w Chinach.

22 grudnia w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie z udziałem Ambasadora RP Wojciecha Zajączkowskiego, Radcy Rolnej Ambasady RP w Pekinie Magdaleny Czechońskiej oraz Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka, Pierwszej Wiceprzewodniczącej COGECA Agnieszki Maliszewskiej (za pośrednictwem łączy video) odbyło się śniadanie prasowe, organizowane w ramach projektu „Mleczne Skarby – Trade Milk”, który sfinansowany jest z Funduszu Promocji Mleka, skierowane do chińskich dziennikarzy, przedstawicieli największych chińskich importerów oraz przedstawicieli stowarzyszeń branżowych w Chinach. Spotkanie miało na celu podsumowanie 2020 roku dla branży mleczarskiej w Polsce, w kontekście eksportu do Chin.

Polska to 5. pod względem skali produkcji mleka kraj w Unii Europejskiej oraz 12. w skali całego świata. Od lat polskie mleko cieszy się niezmiennie rosnącym uznaniem na rynkach europejskich. W ciągu ostatnich lat Polska Izba Mleka dzięki wielu działaniom promocyjnym budowała świadomość marki polskiego mleka, także na niezwykle wymagającym rynku Chińskiej Republiki Ludowej. Polscy producenci rokrocznie obecni są na najważniejszych targach żywności w Chinach takich jak SIAL. W ostatnich latach zorganizowanych zostało wiele misji handlowych polskich producentów do Chin oraz wizyty studyjne dla chińskiego biznesu oraz dziennikarzy i blogerów do Polski.

2020 rok jest rokiem szczególnym, kiedy takie wartości jak bezpieczeństwo i zaufanie jak nigdy wcześniej wysuwają się na pierwszy plan. To także szczególny rok dla producentów polskiej branży mleczarskiej. To właśnie w tym trudnym roku sprzedaż mleka z Polski w Chinach wzrosła o 70%. „Traktujemy to jako najlepszy wyraz uznania jakości i bezpieczeństwa produkcji polskiego mleka ze strony chińskich konsumentów. Polskie mleko i jego przetwory znalazły już stałe miejsce na sklepowych półkach chińskich sklepów. Staramy się dostarczać chińskim importerom i konsumentom jak najwięcej informacji o zaletach i konkurencyjności mleka produkowanego w Polsce. Cieszymy się, że lata inwestycji w promocję polskiego mleka w Chinach dają oczekiwane efekty, szczególnie w tak trudnym roku dla producentów i importerów jakim jest 2020” – mówi Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka i Pierwsza Wiceprzewodnicząca COGECA Agnieszka Maliszewska.

Pośród całości eksportu polskiej żywności do Chin, mleko i jego przetwory stanowią 39% całego wolumenu sprzedaży importowanej polskiej żywności. Polskie mleko jest najbardziej konkurencyjne cenowo spośród krajów Unii Europejskiej, a wysokie standardy produkcji – zgodne z wymogami Unii Europejskiej – czynią je jednym z najbardziej pożądanych produktów także na rynku chińskim. O znaczeniu i uznaniu działalności Polskiej Izby Mleka nie tylko w skali Polski ale również Europy świadczy fakt wyboru w 2019 roku na pierwszą wiceprzewodniczącą COGECA, która jest największą organizacją branży mleczarskiej w Unii Europejskiej, Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszki Maliszewskiej. „Wzmocnienie rozpoznawalności polskiego mleka na chińskim rynku pozostaje jednym z głównych priorytetów Polskiej Izby Mleka w Chinach. Mam nadzieję, że 2021 rok pozwoli nam na organizację kolejnych misji handlowych i seminariów, które w tym roku musiały odbywać się w ograniczonym zakresie, ze względu na restrykcje epidemiczne. Tym nie mniej chcę powtórzyć – wzrost sprzedaży polskiego mleka do Chin akurat teraz, to dla polskiej branży mleczarskiej najlepszy dowód uznania jakości tego produktu i wspólnego wysiłku polskich producentów i Izby” – dodaje Maliszewska.

Program Mleczne Skarby – Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *