Polskie produkty mleczne na cele paszowe

Polskie produkty mleczne na cele paszowe

Warszawa, 18 lutego 2021 r. 5 lutego br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda oraz Minister Chińskiej Republiki Ludowej Ni Yuefeng podpisali porozumienie określające warunki eksportu do Chin kolejnych grup polskich produktów, w tym produktów mlecznych na cele paszowe.

Porozumienie jest jednym z ostatnich etapów procedury zatwierdzającej te produkty do eksportu na rynek chiński. Do całkowitego otwarcia rynku chińskiego dla polskich produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze pozostanie już tylko zatwierdzenie świadectwa, co powinno nastąpić już wkrótce.

Porozumienie to kolejny ważny krok w relacjach handlowych Polski i Chin. Polskie produkty mleczne są obecne na rynku chińskim od dłuższego czasu, w szczególności mleko, śmietana, masło i serwatka. Możliwość eksportu pasz pochodzenia mlecznego, w tym parmeatu serwatkowego, da polskim przedsiębiorcom szansę na zwiększenie listy kontrahentów w Chinach.

Na podpisanie tego protokołu czekaliśmy kilka lat, mając wielką nadzieję na otwarcie nowych relacji handlowych – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka. – Cieszę się, ze obaj ministrowe podpisali już najważniejsze dokumenty, za co dziękuję w imieniu polskich producentów parmeatu serwatkowego. Nasi chińscy partnerzy przyjęli tą informację z dużym zadowoleniem. To dobry prognostyk na nowy chiński rok, oby był to bardzo dobry biznesowo dla strony polskiej i chińskiej rok, obfitujący w same sukcesy.”

W konsekwencji porozumienia podpisanego w dn. 5 lutego, Generalna Administracja Celna ChRL opublikowała listę 11 przedsiębiorstw uprawnionych do eksportu produktów mlecznych na cele paszowe. Lista przedsiębiorców dostępna jest pod adresem: 境外饲用陆生动物蛋白及油脂注册生产加工企业名单 (customs.gov.cn).

Program Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *