Rośnie eksport polskich produktów mlecznych do Chin

Rośnie eksport polskich produktów mlecznych do Chin

Warszawa, 27 kwietnia 2021 r. Rośnie eksport polskich produktów mlecznych do Chin a polskie mleko staje się rozpoznawalną marką dla chińskich importerów i konsumentów.

Dzięki wieloletnim działaniom, między innymi w ramach programu Trade Milk – Mleczne Skarby 2 (https://trademilk.eu/), polskie mleko stało się rozpoznawalną marką dla chińskich importerów i konsumentów. Duże zainteresowanie ofertą polskich firm branży mleczarskiej potwierdza fakt, iż pomimo pandemii Covid-19 w 2020 r. import polskich produktów mlecznych do Chin osiągnął rekordowy wzrost.

Eksport produktów mlecznych z Polski do Chin w 2020 r osiągnął wartość 118,6 mln EUR. Dla porównania w 2019 r. wartość polskiego eksportu do Chin wyniosła 79,7 mln EUR. Najnowsze dane eksportowe Ministerstwa Finansów RP wskazują na to, iż tendencja ta może zostać utrzymana także w obecnym roku. W styczniu 2021 r. polskie firmy sprzedały w Chinach produkty mleczne wartości 14,2 mln EUR co stanowi wzrost w wysokości 51,06% w stosunku do tego samego okresu 2020 r. (9,4 mln EUR).

W 2020 r. polskie przedsiębiorstwa sprzedały w Chinach najwięcej mleka i śmietany, niezagęszczone (61,1 mln EUR) oraz serwatka, nawet zagęszczona lub zawierająca dodatek cukru (43,7 mln EUR). Znaczny wzrost odnotowano w eksporcie mlecznych napoi fermentowanych – maślanka, mleko zsiadłe i śmietana kwaśna, jogurt (13.453 EUR w styczniu 2021 r. w porównaniu do 2.020 EUR w styczniu 2020 r.).

Polska Izba Mleka od lat wspiera polskie firmy branży mlecznej w ekspansji na rynek Państwa Środka. Polscy producenci, spółdzielnie mleczarskie i firmy eksportujące mleko i produkty mleczne regularnie biorą udział w imprezach branżowych na terenie Chin oraz w spotkaniach typu B2B z potencjalnymi kontrahentami chińskimi.

Program Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *