Inne niż spożywcze wykorzystanie mleka i produktów mleczarskich

Inne niż spożywcze wykorzystanie mleka i produktów mleczarskich

Warszawa, 27 lipca 2021 r. Mleko i produkty mleczne są stosowane w różnych swoich formach w przemyśle spożywczym. Niemniej jednak mleko i jego składniki znajdują także liczne alternatywne zastosowania w dziedzinach zupełnie nie związanych z konsumpcją.

Można użyć mleka np. do polerowania skóry. Wystarczy użyć szmatki umoczonej w mleku do wypolerowania skórzanych butów lub torebek. W ten sposób matowa skóra nab ierze połysku.

Zaleca się także użycie mleka do kąpieli mlecznej. Wystarczy wlać 1 szklankę mleka do wanny z ciepłą wodą. Kwas mlekowy zawarty w mleku zmiękcza skórę, działając jako środek złuszczający a naturalne tłuszcze posiadają właściwości nawilżające. Już przed wiekami Kleopatra kąpała się w mleku osła, aby upiększyć swoją skórę.  

Mleko oraz naturalny jogurt są doskonałym środkiem na oparzenia. W przypadku oparzenia należy przykryć je szmatką nasączoną pełnym mlekiem lub jogurtem. Pełne mleko jest bardziej skuteczne na oparzenia niż zimna woda, ponieważ zawarty w nim tłuszcz łagodzi oparzenia i przyśpiesza gojenie.

Mleko jest również skuteczne w usuwaniu plam z czerwonego wina. Aby pozbyć się czerwonego wina z ubrania lub obrusu, wystarczy wyczyścić plamę czystą szmatką zwilżoną mlekiem. Działa to w 99% przypadków.

Składniki mleka znajdują od lat zastosowanie w przemyśle. Kazeina z mleka wykorzystywana jest m.in. do produkcji klejów do drewna, farb, izolacji piankowych, wysokiej jakości powłok papierowych, biodegradowalnych tworzyw sztucznych i tekstyliów. Natomiast  tłuszcze mleczne, ze względu na posiadane właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne i antyrakowe, są wysoce pożądane w produkcji farmaceutyków, kosmetyków, kremów do pielęgnacji skóry, szamponów i detergentów.

Polska jest jednym z największych producentów mleka w Europie, a w światowej produkcji zajmuje dwunaste miejsce. Głównym odbiorcą polskich produktów mleczarskich jest rynek unijny. Z roku na rok rośnie także dynamika i wolumen eksportu na rynek chiński.

Program Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *