Mleko w diecie chińskiego konsumenta

Mleko w diecie chińskiego konsumenta

Warszawa, 10 sierpnia 2021 r. Mleko i przetwory mleczne są to produkty stosunkowo nowe w diecie przeciętnego Chińczyka, niemniej z roku na rok coraz bardziej obecne na chińskich stołach.

W latach 80-tych w Chinach mleko w proszku było stosowane w celach zdrowotnych, głównie  dla niemowląt i osób starszych. Mleko było produktem deficytowym, podlegało racjonowaniu i było bardzo kosztowne. Dopiero w latach 90-tych i na początku XXI wieku w Chinach łatwiej było zdobyć płynne mleko.

Obecnie mleko i inne produkty mleczne, zwłaszcza mleko UHT i jogurty do picia, są łatwo i tanio dostępne na chińskim rynku. Dzieci i młodzież w Chinach, wzorując się na nawykach żywieniowych swoich rówieśników z Zachodu, chętnie spożywa posiłki w lokalach  z szybkim jedzeniem oferujących np. dania z roztopionym serem, którego starsze pokolenia unikały.

Apetyt Chin na mleko gwałtownie wzrósł w ostatnich latach. Obecnie Chiny liczące prawie 1,4 miliarda ludzi, są obecnie drugim co do wielkości konsumentem produktów mlecznych na świecie, a zapotrzebowanie na mleko zaspokajają głównie zagraniczni producenci.

Polska jest jednym z największych dostawców importowanego mleka i produktów mlecznych na rynek chiński. Najwięcej w Chinach sprzedaje się polskiego mleka, śmietany i serwatki, ale rośnie także z roku na rok wolumen eksportu do Kraju Środka polskich serów i masła.

Polska Izba Mleka od lat prowadzi na rynku chińskim działania mające na celu nieustanną promocję i wsparcie sprzedaży polskich produktów mlecznych, między innymi w ramach kampanii Trade Milk – Mleczne Skarby, która od kilku lat z sukcesem łączy polskiego producenta z chińskim konsumentem.

Program Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *