Mleko i nabiał w chińskim imporcie z Polski

Mleko i nabiał w chińskim imporcie z Polski

Warszawa, 29 listopada 2021 r. Mleko i nabiał stanowią ważną pozycję w chińskim imporcie z Polski i oczekuje się, że ta tendencja utrzyma się w najbliższych latach.

Chiny są jednym z największych importerów mleka i produktów mlecznych na świecie. Wprawdzie rodzima produkcja mleka w Chinach wzrosła na przełomie dwóch ostatnich lat (34,4 mln ton w 2020 r. i 34,6 mln ton w 2021 r.), wciąż jednak jest niewystarczająca na pokrycie miejscowej konsumpcji.

Zgodnie z danymi USDA, CPBS, DAC, spożycie produktów mlecznych w Chinach w 2020 r. wyniosło (w kg. per capita): 9,03 (mleko) 0,42 (masło) i 0,29 (ser). Zgodnie z prognozą Dairy Association of China (CLAL), konsumpcja serów w 2028 r. powinna osiągnąć 0,5 kg na osobę.  

Spożywane w Chinach w dniu dzisiejszym produkty mleczne to głównie mleko płynne i jogurty. Polska jest jednym z głównych dostawców tych produktów na rynek chiński. W okresie I-VIII.2021 r. polskie firmy eksportowały do Chin 105.468,76 ton mleka i śmietany, co w porównaniu do tego samego okresu 202 r,. stanowi wzrost o 48,02% (71.250,32 ton). Natomiast eksport polskich napoi mlecznych do Chin, między innymi jogurtów i kefirów, wzrósł w tym samych okresie o 218,07% (z 19,09 ton do 60,72 ton).

W dn. 9 listopada br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa projektu „Trade Milk – Mleczne Skarby 2”. Na spotkaniu przedstawiono zebranym przedstawicielom polskich i chińskich mediów aktualne wyniki handlowe oraz dyskutowano na temat przyszłości eksportu mleka i produktów mlecznych z Polski do Chin.

Podobne spotkanie z przedstawicielami chińskich mediów odbędzie się dnia 7 grudnia br. w godzinach 9.00-11.00 w Pekinie, w hotelu Intercontinental Sanlitun. Na spotkaniu będzie okazja do zapoznania się z najnowszymi danymi dotyczącymi sprzedaży polskich produktów mlecznych na rynku chińskim, prognozami na przyszłość oraz możliwość skosztowania dostępnych na rynku chińskim produktów mlecznych polskiego pochodzenia.

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu zapraszamy do kontaktu na adres mailowy trademilk@izbamleka.pl lub wechat: wxid_1ycnr8cmzvkj12.

Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *