Polskie mleko coraz popularniejsze w Chinach

Polskie mleko coraz popularniejsze w Chinach

Pekin/Warszawa, 8 grudnia 2021 r. Polskie mleko coraz bardziej rozpoznawalne w Chinach. Po ubiegłorocznym rekordowym wzroście sprzedaży polskich produktów branży mleczarskiej na chińskim rynku, w pierwszej połowie tego roku eksport mleka i jego przetworów do Chin wzrósł o kolejne 34%. Polska Izba Mleka zorganizowała w Pekinie kolejne spotkanie poświęcone promocji polskiego mleka na chińskim rynku. Wzięło w nim udział ponad 20 przedstawicieli chińskich mediów oraz ekspertów branży.

Polska branża mleczarska w kontekście eksportu do Chin  jest jedną z nielicznych, którym nie zaszkodziła pandemia i związane z nią restrykcje. W niezwykle trudnych latach ograniczeń pandemicznych polskie produkty mleczne cieszą się coraz większym uznaniem w Chinach. W 2020 roku sprzedaż polskich produktów mlecznych wzrosła tam o rekordowe 70%. W pierwszej połowie tego roku eksport polskich towarów branży rolno-spożywczej do Chin odnotował dalszy, 34% wzrost.

Cieszymy się z tych wyników. To sukces polskich producentów i najlepszy dowód na konkurencyjną jakość naszych produktów. Polska Izba Mleka od wielu lat poświęca szczególną uwagę chińskiemu rynkowi, jako jednemu z największych na świecie, ale też jednemu z najbardziej wymagających. Tak duże wzrosty sprzedaży w ostatnich dwóch latach, w szczególności wobec trudności wynikających z pandemii, to dowód uznania chińskich konsumentów dla polskiego mleka i całej branży mleczarskiej w Polsce” – powiedziała dyrektor biura Polskiej Izby Mleka oraz pierwsza wiceprzewodnicząca COGECA Agnieszka Maliszewska, która uczestniczyła w spotkaniu dzięki łączom video.

Dorota Białczak, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśliła, że „rolnictwo i handel produktami rolno-spożywczymi zajmują ważne miejsce w rozmowach prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Xi Jinpingiem”. Za pośrednictwem łączy video zwróciła ona uwagę na rosnącą sprzedaż polskich produktów mlecznych w Chinach oraz potencjał współpracy w tym zakresie. W pierwszych 10 miesiącach 2021 roku mleko i produkty mleczne stanowiły aż 65% całości sprzedaży polskich produktów rolno-pożywczych w Chinach „Osiągnięcie tego efektu nie byłoby możliwe bez aktywności polskich przedstawicieli branży, w szczególności Polskiej Izby Mleka, która od wielu lat prowadzi działania promujące polskie produkty mleczarskie w Chinach i przyczynia się do budowania silnej polskiej marki” – dodała Dyrektor Białczak.

 W ciągu ostatnich lat Polska Izba Mleka dzięki wielu działaniom promocyjnym budowała świadomość marki polskiego mleka, także na niezwykle wymagającym rynku Chińskiej Republiki Ludowej. Polscy producenci rokrocznie obecni są na najważniejszych targach żywności w Chinach takich jak SIAL czy ANUFOOD. W ostatnich latach zorganizowanych zostało wiele misji handlowych polskich producentów do Chin oraz wizyty studyjne dla chińskiego biznesu oraz dziennikarzy i blogerów do Polski.

W pandemicznych latach Chiny stały się największym rynkiem sprzedaży polskich produktów mlecznych poza Unią Europejską. Według danych polskiego ministerstwa finansów eksport polskich towarów mlecznych wzrósł w pierwszej połowie tego roku o około 8%. Polska branża mleczarska sprzedaje coraz więcej swoich produktów w Azji. Udział chińskiego rynku w eksporcie polskich towarów mleczarskich wzrósł do 6%.

Wierzymy, że uda nam się utrzymać ten trend. Chiny stały się najważniejszym pozaunijnym rynkiem dla polskiego mleka. To oznacza szanse jeszcze większej rozpoznawalności polskiego mleka na mającym ogromny potencjał chińskim rynku. Traktujemy to również jako zobowiązanie do dostarczania chińskim konsumentom produktów najwyższej jakości” – dodaje Agnieszka Maliszewska.

 Program Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *