Podsumowanie projektu Trade Milk – Mleczne Skarby 2

Podsumowanie projektu Trade Milk - Mleczne Skarby 2

Warszawa, 27 grudnia 2021 r. Dobiega końca 2021 r., mamy nadzieję, iż działania realizowane w ramach projekt Trade Milk – Mleczne Skarby 2, przyczyniły się do promocji w Chinach polskiego mleka i produktów mlecznych, informowania społeczeństwa chińskiego i mediów branżowych o walorach zdrowotnych i wysokiej jakości mleka i produktów mlecznych produkowanych w Polsce.

Polska Izba Mleka dzięki wielu działaniom promocyjnym od lat buduje świadomość marki polskiego mleka, także na specyficznym i wymagającym rynku Chińskiej Republiki Ludowej.

W bieżącym roku 2021, podobnie jak w 2020 r. wszelkie tradycyjne działania promocyjne były utrudnione ze względu na restrykcje związane z pandemią covid-19, szczególnie ograniczenia w podróży do Kraju Środka. Misje gospodarcze, targi oraz wizyty studyjne chińskiego biznesu i dziennikarzy do Polski, wcześniej organizowane z dużym sukcesem przez Polską Izbę Mleka, zostały zastąpione nowymi formami promocji.

W kwietniu br. polskie firmy branży mleka wzięły udział w targach Anufood w Shenzhen, jednej z największych imprez promocyjnych importowanej żywności w Chinach. Targi odbyły się w hybrydowej formie; na stoisku Polskiej Izby Mleka miejscowi reprezentanci polskich firm łączyli chińskich kontrahentów z przedstawicielami firm w Polsce za pośrednictwem platformy internetowej B2B.

W listopadzie 2021 r. odbyło się śniadanie prasowe dla przedstawicieli mediów w Polsce, w tym mediów chińskich obecnych na terenie kraju. Podobne spotkanie dla prasy chińskiej miało miejsce w Pekinie w grudniu br. Na spotkaniach przedstawione bieżące wyniki handlowe polskiej branży mleka w Chinach oraz wyzwania i możliwości czekające w najbliższych latach polskich producentów mleka eksportujących do Chin.

Pomimo utrudnień związanych z pandemią, według danych polskiego Ministerstwa Finansów, eksport polskich towarów mlecznych wzrósł w pierwszej połowie tego roku o około 8%. W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. wolumen eksportu polskich produktów mlecznych do Chin wyniósł 141.754,8 ton. Najwięcej a mianowicie 105.468,8 ton, sprzedano mleka i śmietany niezagęszczonych ani niezawierających dodatku cukru lub innego środka słodzącego (produkt 0401). Na drugiej pozycji pod względem wolumenu sprzedaży – 32.784,2 ton – znajduje się serwatka i inne produkty składające się z naturalnego mleka (produkt 0404).

Chiny są obecnie największym rynkiem sprzedaży polskich produktów mlecznych poza Unią Europejską. Polskie produkty mleczne można znaleźć na półkach większości popularnych supermarketów oraz największych platformach sprzedaży internetowej. Polskie mleko jest postrzegane jako wysokiej jakości, oparte na naturalnych składnikach i o wyjątkowych walorach smakowych.

Program Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *