Polska branża mleka w obliczu nowej fali pandemii w Chinach

Polska branża mleka w obliczu nowej fali pandemii w Chinach

Warszawa, 27 kwietnia 2022 r. Polska Izba Mleka od wielu lat prowadzi na rynku Chin działania promocyjne mające na celu wzmocnienie wizerunku polskiego mleka jako produktu wysokiej jakości i bogatego w wartościowe składniki odżywcze. Kolejna fala koronowirusa w Chinach wymusza jednak szukanie alternatywnych form współpracy.

Co roku polskie firmy branży mlecznej obecne są na najważniejszych imprezach targowych organizowanych na terenie Chin. W 2021 roku dzięki środkom Funduszowi Promocji Mleka i zaangażowaniu Polskiej Izby Mleka polskie mleczarnie i firmy eksportujące produkty mleczne wzięły udział w prestiżowych targach Anufood które mają miejsce co roku w Shenzhen, metropolii położonej na południu Chin, utrzymującej bardzo bliskie stosunki gospodarcze z Hongkongiem. Wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej ze względu na utrudnienia w podróży dla wystawców zagranicznych.

Podobną formę przyjęli w bieżącym 2022 roku organizatorzy innych targów branżowych SIAL w Szanghaju. Polskie przedsiębiorstwa sektora mleka wielokrotnie uczestniczyli i odnosili znaczące sukcesy w tym ważnym wydarzeniu sektora żywności. Targi SIAL 2022 które początkowo miały się odbyć w miesiącu maju, zostały przeniesione na późniejszy termin w związku z ostatnim lockdownem wprowadzonym w Szanghaju. Nowy termin targów to 7-9 grudzień 2022 r. Polskie firmy branży mleczarskiej i Polska Izba Mleka potwierdziły swój udział w formie hybrydowej. Oznacza to, że na stoisku na targach obecni będą lokalni przedstawiciele firm i hostessy, którzy będą na bieżąco łączyć zainteresowanych kontrahentów w przedstawicielami w Polsce. Ta forma współpracy pozwoli producentom mleka z Polski podtrzymać dotychczasowe relacje biznesowe z chińskimi kontrahentami i nawiązać nowe kontakty handlowe w czasach kiedy te tak niezbędne bezpośrednie relacje są utrudnione ze względu na pandemię covid.

Mleko i produkty mleczne nie są wprawdzie tradycyjnie obecne w diecie przeciętnego Chińczyka, niemniej od kilku lat obserwuje się w Chinach stale rosnące zainteresowanie mlekiem i przetworami mlecznymi oraz ciągły wzrost sprzedaży tych produktów na ogromnym rynku chińskim. Polska jest jednym z największych dostawców importowanego mleka na rynek chiński.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *