Mleko krowie najlepsze źródło składników odżywczych

Mleko krowie najlepsze źródło składników odżywczych

Warszawa, 16 marca 2023 r. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost spożycia napojów roślinnych, w oparciu o bezpodstawne przekonanie, że napoje na bazie roślin są zdrowsze niż mleko krowie. Wyniki najnowszych badań Danish Food Institute pokazują jednak, że jest zupełnie inaczej.

Zgodnie z ostatnio opublikowanymi wynikami badań przeprowadzonych przez Danish Food Institute*, napoje roślinne różnią się znacznie od mleka składem odżywczym, w związku z czym  nie mogą być uznawane za jego alternatywę. Badanie uwzględniało zawartość składników odżywczych w napojach owsianych, sojowych, ryżowych i migdałowych. Jak pokazały wyniki badań, zawartość składników odżywczych w roślinnych substytutach mleka krowiego różni się zasadniczo od mleka, stanowiąc dwie zupełnie różne grupy żywności, które nie pokrywają tych samych potrzeb żywieniowych.

Mleko ma większą wartość odżywczą niż napoje roślinne, jeśli chodzi o wapń, fosfor, magnez, cynk, potas i jod. Nawet w napojach roślinnych z dodatkiem wapnia, zawartość wapnia jest dużo niższa niż w mleku. Zawartość witamin jest również niższa w napojach roślinnych niż w mleku, z wyjątkiem jedynie witaminy E. Napoje roślinne są nie tylko mniej odżywcze, ale mogą zawierać również arsen – pierwiastek zaliczany do metali ciężkich, który jest rakotwórczy i powiązany z chorobami układu krążenia i cukrzycą.

Mleko i produkty mleczne są niezwykle istotne w diecie człowieka. Około 4 szklanki tego napoju pokrywają całkowicie dzienne zapotrzebowanie na wapń seniorów oraz dzieci. Ponadto zarówno mleko jak i jego przetwory są znakomitym źródłem witaminy z grupy B oraz witaminy A, E i D, które regulują istotne procesy w organizmie. Dlatego też produkty mleczne pozostają najlepszą opcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych, aby spełnić wymagania żywieniowe w zakresie spożycia wysokiej jakości białka, witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych. Mleko i jego przetwory wzmacniają zarówno układ kostny, zapobiegając osteoporozie i mając wpływ na dobry ogólny stan zdrowia człowieka.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

*Raport „Næringsstofindhold i plantedrikke” dostępny jest w języku duńskim na stronie https://www.food.dtu.dk/english/publications

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *