Eksport mleka z Polski do Chin w pierwszych miesiącach 2023 roku

Eksport mleka z Polski do Chin w pierwszych miesiącach 2023 roku

Warszawa, 24 kwietnia 2023 r. W Chinach z roku na rok zwiększa się spożycie mleka i produktów mleczarskich. Wprawdzie z roku na rok zwiększa się także lokalna produkcja mleka, ale wciąż jest niewystarczająca, co zmusza Chiny do importu mleka i jego przetworów.

W 2022 r. spożycie produktów mlecznych w Chinach wzrosło o ponad 10% w stosunku do poprzedniego roku (około 43 kg per capita). W bieżącym 2023 roku spodziewany jest kolejny wzrost do ponad 44 kg per capita. Według danych chińskiego Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wiejskich oraz największego branżowego zrzeszenie przetwórców Dairy Association of China (DAC), krajowa produkcja mleka zaspokaja jedynie 75% potrzeb chińskiego rynku. Zdaniem eksperta branży mlecznej i rynku chińskiego, Jacka Strzeleckiego, taka sytuacja powinna potrwać jeszcze co najmniej 15 lat.

Polska od wielu lat znajduje się w czołówce największych eksporterów mleka i produktów mlecznych na rynek chiński. Mleko z Polski, dzięki wieloletnim działaniom informacyjno-komunikacyjnym realizowanym na rynku chińskim w szczególności przez Polską Izbę Mleka, cieszy się zaufaniem chińskiego konsumenta. Jest postrzegane jako zdrowe, bogate w wartościowe składniki odżywcze oraz konkurencyjne cenowo.

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów RP, w styczniu i lutym 2023 r. eksport produktów mlecznych z Polski do Chin osiągnął wartość 15 mln 539 tys. EUR i było to o ponad 9% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Najwięcej wyeksportowaliśmy serwatki (kod CN 0404) –11,4 tys. ton o wartości 10,1 mln EUR. Polska obecnie jest drugim co do wielkości dostawcą serwatki oraz czwartym dostawcą mleka spożywczego do Chin.

Działania mające na celu promocję polskich produktów mlecznych w Państwie Środka były w ostatnich latach utrudnione w związku z pandemią oraz późniejszą polityką „zero covid”. Ponowne otwarcie pod koniec 2022 roku oznacza powrót do dynamiki działań promocyjnych sprzed pandemii i zwiększonej obecności w Chinach polskich eksporterów mleka i produktów mlecznych, w tym również na najważniejszych imprezach branżowych. W maju Polska Izba Mleka weźmie udział w formie hybrydowej w SIAL, najważniejszych targach sektora rolnictwa w Szanghaju. Ofertę największych polskich producentów mleka będzie można poznać na SIAL w holu E3.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *