Wyjątkowa wartość polskiego mleka i produktów mlecznych

Wyjątkowa wartość polskiego mleka i produktów mlecznych

Warszawa, 19 czerwca 2023 r. 1 czerwca obchodzony jest co roku Międzynarodowy Dzień Mleka. Został ogłoszony w 2001 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i ma na celu promowanie walorów zdrowotnych mleka.

Mleko i jego przetwory zalecane są dla każdej grupy wiekowej. Dzięki międzynarodowym kampaniom promującym korzyści ze spożycia mleka, obserwuje się wzrost konsumpcji mleka i produktów mlecznych również w krajach, których rodzima kuchnia tradycyjnie nie bazuje na mleku, takich jak Chiny czy inne kraje azjatyckie.

Mleko krowie jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. W przeliczeniu na 100 ml mleka zawartość wapnia wynosi 120 mg. Przetwory mleczne, które są skondensowaną formą mleka płynnego, takie jak ser żółty, mają jeszcze wyższą zawartość wapnia w 100 g.  Z tego względu mleko i jego produkty  stanowią główne źródło tego składnika w codziennej diecie. Ponadto obecnie na rynku dostępne są produkty mleczne o wyjątkowych wartościach smakowych a poza klasyczną formą mleka, można znaleźć produkty mleczne w postaci równie dobrych mleczek smakowych, kakao, budyniu, lodów czy jogurtu.

Mleko i wyroby mleczne, w szczególności sery, mają wysoką zawartość pełnowartościowego białka zawierającego aminokwasy, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć. Białko jest podstawą zdrowego żywienia jako że odpowiada za wiele procesów w organizmie a jego niedobór może doprowadzić do niedożywienia i w efekcie ustania pracy jelit i mięśni.

Mleko jest także doskonałym źródłem witamy B2 i B12 a tłuszcz mleczny zawiera witaminy A i D oraz ważne składniki mineralne – cynk, magnez, fosfor, potas, miedź, niezbędne w zbalansowanej diecie człowieka.

Natomiast mleczne produkty fermentowane zawierają szczepy baterii fermentacji mlekowej, które wpływają pozytywnie na mikroflorę jelitową, poprawiając procesy trawienne, a także wzmacniając naturalną odporność organizmu.

Polska obecnie jest piątym co do wielkości producentem mleka i produktów mlecznych w UE.  Polska branża mleczarska słynie z najwyższej jakości oryginalnych składników i produktów finalnych, z najnowocześniejszych linii technologicznych, szerokiej gamy oferowanych produktów o niepowtarzalnych smakach, a także atrakcyjnych możliwości eksportowych. Polskie mleko, masło, napoje mleczne, sery i twarogi zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających konsumentów.

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *