Polskie mleko hitem sprzedaży w Chinach

Polskie mleko hitem sprzedaży w Chinach

Warszawa, 19 lipca 2023 r. Polskie produkty mleczne cieszą się rosnącym zaufaniem na chińskim rynku, podbijając coraz szersze grono zadowolonych konsumentów.

W trakcie czerwcowej promocji na renomowanej chińskiej platformie zakupów online JD, mleko 3,2% jednego z czołowych producentów mleka z Polski zostało uznane za hit sprzedaży, zajmując drugie miejsce w kategorii indywidualnego produktu. W ciągu tylko jednego dnia sprzedano łącznie 120 tys. litrów tego produktu.

Chociaż krajowa produkcja mleka w Chicach rozwija się z roku na rok, eksperci szacują, że przez najbliższe lata chińska branża mleka nie osiągnie samowystarczalności. Według danych chińskiego Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich oraz Dairy Association of China (DAC), największego branżowego stowarzyszenia sektora mleka, krajowa produkcja zaspokaja jedynie 75% wewnętrznych potrzeb. Spożycie produktów mlecznych w Chinach zwiększa się z roku na rok.

W związku z tym rynek chiński stanowi duży potencjał dla polskich producentów mleka i przetworów mlecznych. Polska branża mleka systematycznie od lat rozwija swoją sprzedaż na rynku chińskim i z dnia na dzień umacnia swoją pozycję wśród konsumentów. Polskie mleko ma opinię bezpiecznego, co dla chińskiego konsumenta jest niezwykle ważne, szczególnie w świetle afery z zatrutym mlekiem w proszku dla dzieci w 2008 r. Chińscy konsumenci cenią sobie także wyjątkowe wartości smakowe mleka z Polski oraz różnorodność dostępnych na rynku chińskim polskich produktów mlecznych – jogurtów, mleczek smakowych, serów i twarogów.

Według danych Ministerstwa Finansów RP, w pierwszym kwartale 2023 r. eksport produktów mlecznych z Polski do Chin osiągnął wartość 25,3 mln EUR. Stanowi to wzrost o 10,2% w stosunku do tego samego okresu 2022 r. Największy wzrost sprzedaży odnotowano w pierwszym kwartale 2023 r. dla mleka i śmietany, zagęszczonych lub zawierających dodatek cukru lub innego środka słodzącego (kod CN 0402), serwatki (kod CN 0404) oraz dla serów i twarogów (kod CN 0406).

Program Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *