Wyzwania i szanse polskiej branży mlecznej po pandemii covid-19

Warszawa, 23 czerwca 2020 r. Nowa rzeczywistość po pandemii wirusa COVID-19 wymaga reorientacji łańcucha dostaw i zwiększenia nacisku na ich bezpieczeństwo.

Zgodnie ze wstępnymi danymi Ministerstwa Finansów, pomimo utrudnień handlowych związanych w pandemią COVID-19, chiński import niektórych polskich produktów mlecznych wzrósł w okresie styczeń-marzec 2020 r. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Chiny zakupiły 75 075 kg sera i twarogów (704,86% więcej niż w okresie styczeń-marzec 2019) oraz 10 779 497 kg serwatki w proszku (wzrost o 198,35% w stosunku do okresu styczeń-marzec 2019). W przypadku produktów takich jak maślanka, mleko zsiadłe, śmietana kwaśna i jogurt odnotowano spadek w imporcie Chin, a mianowicie w okresie styczeń-marzec 2020 Chiny importowały 123 kg tych produktów (w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku stanowi to spadek o 99,43%).

Pandemia COVID-19 pociąga za sobą poważne reperkusje dla gospodarki światowej, nie tylko krótkookresowe – globalna recesja, jak również długookresowe – spadek wolumenu handlu światowego (o 13-32% w 2020 r. zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego z maja 2020 r.), przejście od globalizacji do regionalizacji, wzrost protekcjonizmu, dywersyfikacja i relokacja łańcuchów dostaw.

Polska branża mleczarska po wybuchu pandemii koronawirusa również musiała zmierzyć się z utrudnieniami w eksporcie oraz spadkiem sprzedaży dla branży HoReCa. Odbudowie eksportu po pandemii powinna sprzyjać konkurencyjność cenowa i jakościowa polskich artykułów mlecznych. W Chinach polski nabiał cieszy się rosnącym powodzeniem i jest postrzegany jako zdrowy, czysty ekologicznie i posiadający wyjątkowe walory smakowe, w związku z czym coraz częściej wybierany jest przez chińskich konsumentów, którzy coraz większą uwagę zwracają na swoje bezpieczeństwo.

Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka: „Chiny, mimo dość trudnej sytuacji związanej z pandemią, są dla nas bardzo ważnym kierunkiem w eksporcie i zapewne będzie tak jeszcze przez wiele lat. Nasze produkty finalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a obecna sytuacja zmusza nas do pewnych zmian w podejściu do biznesu z Państwem Środka. Nadal  będziemy intensyfikować nasze działania promocyjne, by wspierać polski eksport”.

Program Mleczne Skarby – Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.