Polska branża mleczna w obliczu nowych relacji biznesowych z Chinami

Warszawa, 18 maja 2020 r. Pandemia COVID-19 wymusza poszukiwanie nowych metod promocji i nawiązywania polsko-chińskich relacji biznesowych.

Polskie produkty mleczarskie cechują wyjątkowe walory smakowe i od długiego czasu cieszą się nie słabnącym zainteresowaniem w Państwie Środka. Z Chin docierają nawet sygnały o tym, że zaczyna nawet brakować polskich produktów nabiałowych na internetowych platformach sprzedażowych. Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że działania promujące polską branżę mleczarską umacniają jej pozycję w tym rejonie świata, a polskie produkty mleczarskie mają coraz więcej miłośników.

Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną na świecie, związaną z wirusem COVID-19, wszystkie imprezy sektora żywności w Chinach zostały przełożone na późniejszy termin.  W bieżącym roku 2020, Polska Izba Mleka reprezentująca firmy polskiej branży mlecznej,  miała w planach udział w dwóch największych imprezach: w międzynarodowych targach żywności w Shenzhen oraz w targach SIAL w Szanghaju. Targi w Shenzhen, które początkowo miały się odbyć w kwietniu br., zostały najpierw przełożone na lipiec br. a ostatecznie na kwiecień 2021 r. Targi SIAL, które miały się odbyć w terminie 13-15 maja br. zostały przełożone na termin 28-30 września br. Jednocześnie zmianie ulega lokalizacja Targów SIAL, które w nowym terminie wrześniowym odbędą się w National Exhibition and Convention Center (NECC) w Szanghaju.

Pandemia koronawirusa wymusza poszukiwanie nowych sposobów nawiązywania polsko-chińskich kontaktów biznesowych B2B. Znane targi współpracy regionalnej tzw. inicjatywy 17+1, w których rocznie bierze udział tysiące chińskich handlowców, importerów i dystrybutorów oraz przedstawiciele 17 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, organizowane od 2015 r. w miesiącu czerwcu w mieście Ningbo w Chinach, w tym roku odbędą się wirtualnie. W bieżącej edycji Targów polscy przedsiębiorcy mogą przedstawić swoją ofertę bezpłatnie na wirtualnym stoisku za pomocą materiałów multimedialnych i porozmawiać z potencjalnymi partnerami biznesowymi online.

Jacek Strzelecki, ekspert chińskiego rynku spożywczego: „Epidemia SARS-Cov-2 dokonała w Chinach zmiany w filozofii biznesu. Najlepszym tego przykładem jest przeniesienie imprez targowych z obszaru żywności do świata wirtualnego. Komunikacja B2B w tej przestrzeni wymagać więc będzie od polskich przedsiębiorstw mleczarskich innego podejścia i zarazem kreatywności. Prezentacja oferty przez nie w nowej formule wcale nie będzie łatwa, bo Chińczycy w tym zakresie mają duże doświadczenie i zarazem oczekiwania. Jeśli polskie przedsiębiorstwa mleczarskie zrozumieją istotę chińskiej wirtualnej komunikacji, to mają szansę, nie tylko na kontynuację dotychczasowej współpracy biznesowej, ale co ważniejsze również na zdobycie nowych odbiorców”.

Polska jest szóstym największym producentem mleka i trzecim pod względem pogłowia krów mlecznych w Unii Europejskiej. Polska eksportuje głównie produkty mleczarskie, takie jak masło, ser i twaróg oraz proszki mleczne. Mleko dostarcza przede wszystkim pełnowartościowe białko, witaminy A, D, E, K oraz wszystkie witaminy z grupy B, a także minerały takie jak: wapń, magnez, potas i cynk.

Program Mleczne Skarby – Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.