Czy koronawirus przenosi się przez żywność?

Warszawa, 10 lutego 2020 r. W ostatnich tygodniach oczy całego świata skierowane są w stronę Chin, które walczą z epidemią koronawirusa (2019-nCoV). W reakcji na informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa poza granice Chin, pojawiają się pytania o to czy koronawirus przenosi się przez żywność.

Pierwsze doniesienia o infekcjach wywołanych nowym koronawirusem pojawiły się dopiero pod koniec grudnia 2019 roku, dlatego na wiele z pytań eksperci nie mogą jeszcze udzielić 100% odpowiedzi. Niemniej jednak, mimo pierwotnego źródła wirusa, jakim były targ z żywymi zwierzętami i owocami morza w mieście Wuhan w Chinach, aż do chwili obecnej nie odnotowano przypadków, by źródłem zakażenia dla ludzi były zwierzęta gospodarskie lub towarzyszące. Również żywność, zwłaszcza przetworzona, poddana obróbce termicznej i paczkowana nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Obecnie, ze względu na występowanie dużej liczby przypadków grypy sezonowej, także w Chinach, oraz ze względu na podobieństwo objawów, łatwo pomylić infekcję wirusem grypy z zakażeniem 2019-nCoV, zwłaszcza w obliczu natłoku informacji i niestety również dezinformacji w tym zakresie.

Doniesienia pojawiające się w mediach społecznościowych, zamiast uspokoić, mogą w nas wzbudzić niepotrzebny niepokój. Dlatego najlepiej sięgnąć po sprawdzone źródła informacji podawane przez oficjalne strony internetowe zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, na przykład Światowej Organizacji Zdrowia – WHO.” – zaleca Aleksandra Porada, lekarz weterynarii, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności. – „Warto wiedzieć, że nowy koronawirus ma stosunkowo niską śmiertelność, dlatego nawet w przypadku zakażenia, nie należy wpadać w panikę. Stanowi on jednak większe zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością, dlatego starajmy się pamiętać o aktywności fizycznej i zdrowych, pełnowartościowych posiłkach, których nieodzowny element stanowią produkty mleczne.” – dodaje pani Porada.

Mleko stanowi cenne źródło niezbędnego dla organizmu człowieka pełnowartościowego białka i wapnia, istotnego w procesie mineralizacji kośćca. Wyposażone jest także w wiele witamin, w szczególności A i E wpływające na wzrok i wygląd cery, witaminy  z grupy B w tym B12 odpowiedzialną za regenerację i tworzenie czerwonych krwinek, witaminy K i PP, a także witaminę D niezbędną w procesie wzrostu i budowy kośćca, zwłaszcza dzieci. Produkty mleczne zawierają także tłuszcz, który odgrywa ważną rolę w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jak: A,D,E i K. Im zawartość tłuszczu w mleku jest większa, tym lepiej witaminy są w nim rozpuszczone.

Program Mleczne Skarby – Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.