Jak koronawirus wpłynie na polską branżę mleczną?

Warszawa, 10 marca 2020 r. Od blisko dwóch miesięcy cały świat przygląda się jak nowy koronawirus (2019-nCoV) rozprzestrzenia się na kolejne kraje. W tej sytuacji nieuchronnie pojawia się pytanie o to jak koronawirus wpłynie na światową ekonomię.

Zamknięte zakłady pracy i fabryki, pracownicy na kwarantannie lub pracujący zdalnie, puste lotniska, opóźnienia w transporcie towarów z i do terenów objętych kwarantanną, anulowane największe wydarzenia biznesowe, sportowe i kulturalne, wyludnione punkty turystyczne, restauracje, hotele. Nie tylko w Chinach, ale także w większości krajów, w których odnotowano przypadki zarażenia koronawirusem a często i profilaktycznie w innych krajach.

Chociaż w Polsce do tej pory odnotowano jedynie pojedyncze potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem, skutki wirusa mają bezpośredni wpływ na polski biznes w Chinach.

Regularnie od wielu lat duże ilości mleka, zwłaszcza mleka w proszku, a także sera i masła, trafiają do portów w Chinach, gdzie obecnie są przetrzymywane, ponieważ nie ma ludzi odpowiedzialnych za rozładunek i dalszą dystrybucję towarów. Nie realizowane są także nowe zamówienia na produkty mleczne. Szczególnie narażone na straty są duże firmy mleczarskie, które eksportują na rynek chiński. Również dotknięte są firmy, dla których ważnym kanałem sprzedaży produktów mlecznych jest sektor HoReCa.

Podstawą robienia skutecznego biznesu w Chinach są bezpośrednie kontakty z kontrahentami, które obecnie są utrudnione lub wprost uniemożliwione ze względu na epidemię koronawirusa. Przerwa w dostawach oraz w ciągłości komunikacyjnej z kontrahentem chińskim może mieć negatywne skutki dla wymiany handlowej z Państwem Środka.

Polska Izba Mleka i czołowe firmy sektora mleka z Polski mają w planach na bieżący rok 2020 udział w dwóch ważnych imprezach sektora żywności w Chinach: w targach żywności Anufood w Shenzhen oraz w targach SIAL w Szanghaju. Targi Anufood, początkowo planowane na kwiecień, zostały przełożone na 8-10 lipca br. Targi SIAL planowane są w terminie 13-15 maja br. i na dzień dzisiejszy nie ma informacji o zmianie terminu.

W sytuacji epidemii koronawirusa należy pamiętać o tym, że na zarażenie podatne są szczególnie osoby z obniżoną odpornością. Eksperci zalecają bardziej niż zwykle zdrowe odżywianie, bogate w pełnowartościowe białko, którego głównym źródłem jest mleko i produkty mleczne, oraz przestrzeganie podstawowych zasad zapobiegania zarażeniem koronawirusem, takich jak częste mycie i dezynfekcja rąk.

Program Mleczne Skarby – Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.