Prognozy dla polskiej branży mlecznej w Chinach

Warszawa, 16 września 2020 r. Chiny są obecnie największym na świecie importerem produktów mleczarskich i wszystko wskazuje na to, iż ta tendencja utrzyma się w najbliższych latach.

Wysokie ceny wieprzowiny spowodowane ASF, wpłynęły na zwiększenie konsumpcji mleka w Chinach jako alternatywnego źródła białka. Według danych IHS Markit, w 2019 roku Chiny importowały 890 tys. ton płynnego mleka i śmietany, co stanowi 32% wzrost w stosunku do 2018 roku. Największym dostawcą płynnego mleka do Chin jest Unia Europejska, w tym Polska (12,7% udziału w chińskim imporcie mleka), a w drugiej kolejności Nowa Zelandia i Australia.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym półroczu 2020 roku eksport artykułów mleczarskich z Polski do Chin zwiększył się z 144,2 mln PLN (38,0 mln USD) do 246,7 mln PLN (61,3 mln USD), czyli o ponad 70%.  W okresie styczeń-czerwiec 2020 r. Polska wysłała do Chin o 25% więcej spakowanego świeżego mleka niż w tym samym okresie 2019 r. Zwiększyły się także dostawy polskiej serwatki proszkowanej do Chin, z 7,7 tys. ton do 28 tys. ton co stanowi wzrost o 262,1%. Eksport do Chin polskich serów i twarogów również odnotował znaczny wzrost, o 82,4%. 

Prognozy na przyszłość są pozytywne dla branży mleczarskiej. Przewiduje się, że zarówno produkcja, konsumpcja, jak i import artykułów mleczarskich będą stale rosły. COVID-19 miał umiarkowanie negatywny wpływ na konsumpcję mleka, ale nie ograniczył ani produkcji, ani importu, w szczególności proszków mleka. Nawyki żywieniowe młodego pokolenia chińskich konsumentów, wzorujące się w dużej mierze na kulturze żywieniowej Zachodu, sprzyjają regularnemu wzrostowi spożycia mleka i przetworów mlecznych w Chinach. Oczekuje się, że ich konsumpcja w 2020 r. osiągnie poziom 35 kg na mieszkańca, czyli o 5% więcej niż w 2019 r.

Polskie mleko i produkty mleczarskie łączą w sobie tradycję i nowoczesność. Ich wyjątkowy smak zawdzięczamy wyjątkowym recepturom produkcji i najwyższej jakości oryginalnemu składnikowi. Polskie mleko, sery, masło, twarożek i napoje mleczne zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających konsumentów, dzięki czemu są coraz lepiej rozpoznawane na rynku chińskim i cieszą się pozytywnym wizerunkiem, zarówno wśród dystrybutorów jak i konsumentów.

Program Mleczne Skarby – Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.