Polski przemysł mleczarski

Polska jest krajem o wielkich tradycjach produkcji mleka i wyrobów mleczarskich, sięgających nawet XIX wieku. Obecnie polski przemysł mleczarski to najwyższa jakość oryginalnych składników i produktów, nowoczesne linie technologiczne, szeroka gama oferowanych produktów i różnorodność smaków oraz atrakcyjne możliwości eksportu.

Polska jest gigantem na światowym rynku sera. Tylko Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Holandia i Włochy produkują więcej sera. Największymi nabywcami sera z Polski są kraje UE (70% wartości). W 2019 roku ser we wszystkich swoich odmianach był głównym produktem eksportowym, a jego udział w całkowitej wartości eksportu produktów mleczarskich wyniósł ponad 33%.

Na drugim miejscu na liście eksportu znajduje się płynne mleko i śmietana, a następnie mleko w proszku, głównie odtłuszczone. Wysokie tempo wzrostu odnotowano w przypadku eksportu serwatki w proszku. Pozostałe produkty, które zajmują wysokie miejsce pod względem ogółu eksportu polskich produktów mleczarskich to masło, jogurt i kazeina.

Polskie mleko i produkty mleczarskie łączą w sobie tradycję i nowoczesność. Ich niepowtarzalny smak uzyskuje się dzięki wyjątkowym recepturom produkcyjnym i najwyższej jakości oryginalnym składnikom, dlatego też warto wybierać polskie produkty mleczarskie.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.