Polska znaczącym dostawcą produktów mlecznych do Chin

Warszawa, 26 listopada 2020 r. Chiny są największym importerem produktów mleczarskich na świecie i przewiduje się, że w najbliższym czasie ta sytuacja nie ulegnie zmianie. Największym dostawcą mleka na rynek chiński jest Unia Europejska, w tym Polska, której udział w unijnym eksporcie produktów mlecznych do Chin wynosi 12,7%.

Według danych polskiego Ministerstwa Finansów w pierwszym półroczu 2020 r. eksport produktów mleczarskich z Polski co Chin  wyniósł 246,7 mln PLN (61,3 mln USD). To wzrost o około 70% w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. (38,0 mln USD). W szczególności zwiększył się eksport kilku strategicznych produktów – mleka UHT (wzrost o 25% w porównaniu z 2019 r.), a także serwatki w proszku (wzrost o 262,1 z 7,7 tys. ton do 28 tys. ton. Wzrósł także eksport serów i twarogów (o 82,4 %).

Chiński konsument jest bardzo wymagający. Oczekuje produktu doskonałej  jakości, o wysokich walorach smakowych, znanego z dobrej tradycji produkcji. Prowadzenie biznesu w Chinach wymaga stałej obecności i dbałości o klienta, wzajemnego zaufania i dobrej, długookresowej promocji. Polska Izba Mleka od lat prowadzi na rynku chińskim działania mające na celu nieustanną promocję i wsparcie sprzedaży polskich produktów mlecznych, między innymi w ramach kampanii Trade Milk – Mleczne Skarby, która od kilku lat z sukcesem łączy polskiego producenta z chińskim konsumentem.

W 2021 r. polskie firmy branży mlecznej wezmą udział w najważniejszych targach sektora żywności w Chinach, między innymi w targach SIAL, które odbędą się w terminie 8-10 maja 2021 r. na terenach wystawowych SNIEC w Szanghaju. Uczestnictwo w tego typu imprezach branżowych na rynku chińskim jest niezwykle ważne dla polskich producentów mleka i spółdzielni. Służy nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych, wzmocnieniu więzi z obecnymi klientami oraz podniesieniu prestiżu i większej rozpoznawalności polskich produktów mlecznych w Chinach. Udział w targach daje także możliwość poznania najnowszych trendów na rynku chińskiej branży mlecznej, analizy działań konkurencji oraz poznania opinii konsumentów na temat polskich producentów mleka i jakości oferowanych produktów.    

W dn. 10 grudnia 2020 r. w ramach działań promujących polską branżę mleczną, odbędzie się na terenie Ambasady Polskiej w Pekinie śniadanie prasowe dla przedstawicieli chińskich mediów, poświęcone promocji polskiego mleka i produktów mlecznych w Chinach. Zainteresowanych prosimy o pilny kontakt na adres mailowy media@trademilk.eu celem przesłania imiennego zaproszenia na to prestiżowe wydarzenie.

Program Mleczne Skarby – Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.