Nabiał w żywieniu seniorów

Nabiał w żywieniu seniorów

Dieta seniorów jest często uboga w produkty mleczne. Jest to konsekwencją błędnego doboru składników odżywczych, braku chęci utrzymywania zbilansowanej diety czy też po prostu braku apetytu. Często osoby starsze  nie zdają  sobie sprawy z tego, jak ważne dla ich organizmu są składniki odżywcze zawarte w nabiale i z wiekiem redukują spożycie mleka i produktów mlecznych. Prowadzi to do tego, że w diecie osób w podeszłym wieku bardzo często brakuje wielu ważnych dla zdrowia składników takich jak białko, wapń, magnez, potas, witamin z grupy B, witaminy D. Są to właśnie składniki odżywcze, które znajdują się w mleku i produktach mlecznych.

Okazuje się, że warto wypić przynajmniej dwie, a najlepiej trzy szklanki mleka dziennie, aby zapewnić organizmowi osoby w zaawansowanym wieku niezbędnej dawki produktów odżywczych. Mleko można oczywiście zastąpić fermentowanymi produktami mlecznymi takimi jak kefir, maślanka, jogurty naturalne i owocowe, zsiadłe mleko i inne napoje mleczne, które ponadto zawierają pożyteczną mikroflorę. Dodatkowo seniorzy mogą sięgać po ser żółty lub serki topione.

Może się zdarzyć, że laktoza jest słabiej trawiona przez seniorów a właśnie w mleku. Zaleca się wówczas spożycie mleka i produktów mlecznych bezlaktozowych. Jest to o tyle proste, że szeroka gama produktów mlecznych polskich producentów dostępnych obecnie na rynku, może zaspokoić najbardziej wymagających konsumentów.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *