Mleko w diecie kobiet w ciąży i karmiących

Mleko w diecie kobiet w ciąży i karmiących

W ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na wapń, w związku z czym bardzo ważne jest aby dieta przyszłej mamy była bogata w ten pierwiastek. Za najlepsze źródło wapnia uznawane jest mleko i produkty mleczne.

Produkty mleczne dostarczają pełnowartościowego białka, najlepiej wchłanianego wapnia oraz witaminy D.

Wapń jest niezbędny, głównie do rozwoju kości i zawiązek zębów dziecka. Jego niedobór odczuje w pierwszej kolejności przyszła mama a także dziecko. Skutkiem niedoboru wapnia jest próchnica oraz odwapnienie kości, które stają się miękkie i mogą się łatwo łamać. Zwiększa się także ryzyko osteoporozy w przyszłości. Ponadto niewystarczające spożycie wapnia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego i ryzyko przedwczesnego porodu.

Tylko w przypadku nietolerancji mleka można wykluczyć mleko z diety kobiety ciężarnej i karmiącej. Mleko można wówczas zastąpić kefirem, jogurtem czy żółtym serem. Najwięcej wapnia znajduje się w serach podpuszczkowych dojrzewających (około 400-1400 mg na 100 g produktu). Kefir, jogurt czy maślanka zawierają mniejsze ilości wapnia (około 103-170 mg na 100 g). Natomiast najmniejsze ilości wapnia znajdują się w serach białych takich jak serki homogenizowane, ziarniste czy twarogowe (około 55-100 mg na 100 g produktu).

Zaleca się natomiast, aby w ciąży zrezygnować z picia surowego oraz niepasteryzowanego mleka i serów produkowanych z nieprzetworzonego mleka. Surowe, nieprzetworzone mleko, jak i wytwarzane z niego sery takie jak np. oscypki czy niebieskie sery pleśniowe, mogą zawierać bakterię Listeria monocytogenes, która jest niebezpieczna dla ciąży.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *