Mleko nie wpływa na podwyższenie poziom cholesterolu

Mleko nie wpływa na podwyższenie poziom cholesterolu

Warszawa, 8 czerwca 2021 r. Regularne spożywanie mleka nie ma wpływu na podwyższenie poziomu cholesterolu, wynika z najnowszych badań opublikowanych w International Journal of Obesity.

W badaniu wzięło udział blisko 1,9 mln. osób o różnym pochodzeniu etnicznym i przyjęto genetyczne podejście do konsumpcji mleka, tzn. dokonano identyfikacji osób spożywających większe ilości mleka, analizując posiadanie wariantu genetycznego, w którym ludzie mogą trawić laktozę.

Na podstawie badania stwierdzono, że osoby, które regularnie piły duże ilości mleka, miały niższy poziom zarówno tzw. dobrego, jak i złego cholesterolu, pomimo wyższego wskaźnika masy ciała, niż u osób niepijących mleko. Stwierdzono także, że osoby regularnie spożywające mleko miały o 14% niższe ryzyko choroby wieńcowej serca.

Badanie nie potwierdziło jednak istnienia jakichkolwiek dowodów na związek między wyższym spożyciem mleka a zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy.

Nowe badania zostały przeprowadzone po kilku wcześniejszych sprzecznych badaniach, które badały związek przyczynowy między wyższym spożyciem nabiału a chorobami kardiometabolicznymi, takimi jak otyłość i cukrzyca.

Polska jest jednym z największych producentów mleka – pod względem wielkości produkcji znajduje się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej po Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, a w światowej produkcji zajmuje dwunastą pozycję. Mleko produkowane w Polsce charakteryzuje się wysoką jakością i wartością odżywczą. Z roku na rok rośnie sprzedaż polskiego mleka i produktów mlecznych do Chin, ciesząc się coraz większą akceptacją i uznaniem ze strony chińskich konsumentów.

Program Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *