Wpływ mleka i produktów mlecznych na zdrowie

Wpływ mleka i produktów mlecznych na zdrowie

Warszawa, 12 października 2021 r. Produkty mleczne są ważnym źródłem składników odżywczych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Istotną rolę spożycia mleka i produktów mlecznych w zdrowym modelu żywienia potwierdzają liczne badania naukowe przeprowadzone na przestrzeni lat. Produkty mleczne są nie tylko doskonałym źródłem wapnia, witamin B2 i B12, wysokiej jakości białka i węglowodanów w postaci laktozy, ale także bogatym źródłem magnezu, potasu, różnych kwasów tłuszczowych i witaminy D (w produktach wzbogaconych).

Ludzie są przeważnie świadomi korzyści płynących ze spożywania mleka i innych produktów mlecznych dla zdrowia kości i zębów, ale nie do końca wiedzą o tym, że spożycie nabiału wiąże się również z innymi korzyściami zdrowotnymi.

Badania nad żywieniem tradycyjnie koncentrowały się na identyfikacji specyficznych mechanizmów, poprzez które pojedyncze składniki odżywcze wpływają na zdrowie – na przykład na powiązaniach między składnikami odżywczymi (takimi jak wapń, białko lub tłuszcze nasycone) a pozytywnymi wynikami zdrowotnymi lub czynnikami ryzyka chorób.

Ostatnio jednak, badania nad żywieniem przesunęły punkt ciężkości na badanie związku całej żywności ze zdrowiem. W tym celu uznano, że żywność ma wiele cech odżywczych, ale także, że efekt jednej cechy zależy od kombinacji cech odżywczych zawartych w całej żywności.

Może to być związane z unikalną kombinacją składników odżywczych w nabiale – tak zwaną matrycą mleczną – ponieważ wspólne efekty metaboliczne całego nabiału wydają się być silniejsze niż efekty poszczególnych składników odżywczych.

Tak więc to unikalna kombinacja składników odżywczych i bioaktywnych czynników, oraz ich wzajemne oddziaływanie w mlecznej matrycy, łączą się w celu wytworzenia ogólnego efektu mleka i jego produktów na zdrowie człowieka.

Polska jest jednym z większych producentów mleka i przetworów mlecznych na świecie. Polskie produkty mleczne cieszą się dużą popularnością na rynkach światowych i od kilku lat są także niezmiennie obecne na półkach najpopularniejszych supermarketów w Chinach. Jest to efekt wieloletnich działań promocyjnych Polskiej Izby Mleka, między innymi w ramach programu Trade Milk – Mleczne Skarby 2.

Trade Milk – Mleczne Skarby 2 jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *