Jakie wartości odżywcze posiada mleko?

Mleko zawiera wiele ważnych składników odżywczych, a przede wszystkim pełnowartościowe białko, czyli białko zawierające niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasy, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć. Mleko krowie dostarcza praktycznie wszystkich witamin oprócz witaminy C, czyli witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, a także minerały takie jak: wapń, magnez, potas i cynk.

Spożycie mleka i produktów nabiałowych jest istotne w codziennej diecie człowieka bez względu na wiek. Dla dzieci i młodzieży zaleca się spożycie przynajmniej 3–4 szklanek mleka dziennie, co można zastąpić częściowo innymi wartościowymi produktami mlecznymi, takimi jak: jogurt naturalny, kefir, maślanka, ser. Dla zdrowych osób dorosłych rekomenduje się spożycie 2 porcji produktów mlecznych dziennie, natomiast osoby starsze po 65 roku życia powinny spożywać nabiał raczej  w postaci fermentowanych produktów mlecznych.

Polska od wielu lat znana jest na całym świecie z dobrych, wysokiej jakości, naturalnych i ekologicznie czystych wyrobów mleczarskich. Obecnie Polska jest szóstym największym producentem mleka w Unii Europejskiej, po Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoszech.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.