Czy spożycie mleka zapobiega złamaniom kości i osteoporozie?

Do prawidłowego rozwoju kości w okresie wczesnego dzieciństwa i zapobiegania osteoporozie w późniejszym okresie życia, niezbędny jest wapń, którego najważniejszym źródłem w diecie jest mleko i produkty mleczne. Spożycie odpowiedniej ilości wapnia jest szczególnie istotne u dzieci i młodzieży, ponieważ to w tym okresie powstają zapasy wapnia na resztę życia. Niedobór wapnia powoduje zwiększone ryzyko złamań kości i może doprowadzić do rozwoju osteoporozy. Należy przy tym pamiętać, że wapń wchłania się w obecności witaminy D. Dlatego w profilaktyce zapobiegania złamaniom kości i osteoporozie, poza dietą opartą na mleku i produktach mlecznych, ważna jest także ekspozycja na słońce a w przypadku jej braku, suplementacja witaminą D3.

W profilaktyce osteoporozy ważną rolę odgrywa także styl życia, aktywność fizyczna, oraz prawidłowo zbilansowana dieta. Dla dzieci i młodzieży zaleca się spożycie przynajmniej 3–4 szklanek mleka dziennie, co można zastąpić częściowo innymi wartościowymi produktami mlecznymi, takimi jak: jogurt czy ser. Dla zdrowych osób dorosłych rekomenduje się spożycie 2 porcji produktów mlecznych dziennie.

Oferta mleka i nabiału polskich producentów jest na tyle atrakcyjna, że z całą pewnością każdy może znaleźć produkt odpowiadający smakiem nawet najbardziej wyrafinowanym konsumentom. Od mleka tradycyjnego po mleka smakowe, różnego rodzaju jogurty, sery świeże, miękkie, twarde. Polskie produkty mleczne cieszą się dobrą opinią na świecie jako wysokiej jakości i atrakcyjne cenowo.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.