Czy laktoza zawarta w mleku szkodzi zdrowiu?

Laktoza czyli cukier występujący w mleku, składający się z glukozy i galaktozy, obecny jest w formie naturalnej tylko i wyłącznie w mleku. Laktoza odgrywa ważną rolę w poprawnym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Dzięki obecności bakterii jelitowych, zwanych probiotykami, jest przekształcana w kwas mlekowy, który wspomaga wzrost prawidłowej mikroflory jelitowej. Laktoza ułatwia  przyswajanie wapnia, magnezu i fosforu i wpływa na zwiększenie odporności organizmu. Ponadto galaktoza, zawarta w laktozie, wpływa korzystnie na budowę struktur mózgowych u niemowląt i małych dzieci.

U części społeczeństwa może wystąpić nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w mleku. Jest to jedna z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych u osób dorosłych i ocenia się, że dotyczy ok. 20-30% populacji. Występowania nietolerancji zróżnicowane jest w zależności od grupy etnicznej, np. w krajach skandynawskich spotykana jest u około 2% społeczeństwa, u rasy czarnej ok. 80% i w przypadku krajów azjatyckich nietolerancja laktozy występuje niemal u 100% osób dorosłych.

Nietolerancja laktozy nie oznacza całkowitej rezygnacji z mleka, jogurtów i masła. Polscy producenci nabiału oferują mleko i produkty mleczne bez laktozy, które smakiem nie różnią się od produktów mlecznych zawierających laktozę. Ponadto w stwierdzonej nietolerancji laktozy zaleca się spożywanie dobrej jakości fermentowanych produktów mlecznych takich jak jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleko acidofilne. które w swoim składzie posiadają bakterie rozkładające laktozę do formy lepiej przyswajalnej, dzięki czemu są lepiej tolerowane. W ofercie polskiej branży mlecznej można znaleźć szereg takich produktów fermentowanych o wysokich walorach smakowych.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.