Dlaczego mleko jest niezbędne w diecie sportowca?

Białko jest cennym materiałem budulcowym tkanek nerwowej, mięśniowej i gruczołowej. Dlatego też mleko zalecane jest szczególnie osobom aktywnym fizycznie i sportowcom.

Spożycie mleka po wysiłku fizycznym może ograniczać mikrouszkodzenia mięśni w skutek treningu fizycznego dzięki ograniczeniu procesu degradacji białek mięśniowych.

Ważne zadanie pełni kazeina zawarta w białku. Kazeina jest źródłem wysoce biodostępnego wapnia i fosforu, zawiera kwasy egzogenne i posiada silne działanie antykataboliczne (zabezpieczające mięśnie przed uszkodzeniem) i słabe działanie anaboliczne (przyspieszające dzielenia się komórek).

Mleko zawiera także bakterie kwasu mlekowego, probiotyki, w szczególności w kefirach i jogurtach.

Rekomenduje się spożycie mleka szczególnie na noc, ponieważ w długiej przerwie między kolacją a śniadaniem dostarcza powoli uwalnianych aminokwasów. Wspiera zatem syntezę białek mięśniowych przez całą noc. Kazeina działa ponadto odprężająco i rozluźniająco, w związku z czym może być przydatna w leczeniu zaburzeń snu.

Zaleca się przeciętnie dzienne spożycie 0,8-1 g białka na kilogram masy ciała. U osób aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie na białko zwiększa się do 1,4 g na kg masy ciała w przypadku dyscyplin wytrzymałościowych i 1,8 g na kg masy ciała w dyscyplinach szybkościowo-siłowych.

Polscy producenci mleka oferują szeroką gamę produktów mlecznych: od mleka pasteryzowanego, mleka UHT przez sery twarogowe, podpuszczkowe, po maślankę, kefir i jogurty. Każdy z nich dostarcza mniejszych lub większych ilości dobrej jakości białka oraz wapnia, niezbędnych w diecie sportowca i każdej osoby aktywnej fizycznie.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.