Co znaczy strategia „od pola do stołu”?

Strategia Komisji Europejskiej „od pola do stołu” (ang. „from farm to fork”) ma na celu osiągnięcie europejskiego systemu zrównoważonej żywności, obejmującego trzy jakościowe filary zrównoważonego rozwoju: społeczny, żywieniowy, środowiskowy, a także czwarty filar – ekonomiczny. Innymi słowami oznacza to, że europejska żywność musi pozostać bezpieczna i bogata w wartości odżywcze oraz zachować wysoką jakość. Jej produkcja musi wywierać jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Strategia ma na celu stworzenie systemu „zielonego i zdrowszego rolnictwa” i zakłada „znaczne ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów, nawozów i antybiotyków”.

Polscy producenci mleka i produktów mlecznych od lat dokładają wszelkich starań, aby zmniejszyć wpływ na środowisko, jednocześnie oferując pożywne, bezpieczne i niedrogie produkty.

Polskie produkty mleczne są uważane za żywność wysokiej jakości, bogatą w składniki odżywcze, co oznacza, że zapewniają niezbędne składniki odżywcze, ale stosunkowo mało kalorii i jednocześnie są w przystępnych cenach. Mleko, jogurty i sery to doskonałe źródła wysokiej jakości białka, a także wapnia, fosforu, potasu, jodu, witaminy B2 i B12, dlatego też produkty mleczne są niezbędne dla zrównoważonej i zdrowej diety.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.