Popularność mlecznych napojów fermentowanych w Chinach

O ile o mleku i śmietanie konsumenci na całym świecie wiedzą praktycznie wszystko, to o mlecznych napojach fermentowanych, jak np. kefir czy maślanka, już mniej albo nawet nie mają żadnej wiedzy.

Kefir jest w Chinach prawdziwym odkryciem ostatnich lat. Chiński konsument docenił jego wartości odżywcze, bowiem jest on dobrym źródłem białka i składników mineralnych, w tym szczególnie wapnia oraz witamin, przede wszystkim z grupy B. Ogromną zaletą odżywczą oraz zdrowotną mlecznych napojów fermentowanych jest ich łatwa przyswajalność. Polacy są najlepszymi specjalistami na świecie w produkcji tego rodzaju napojów.

Polską perłą produktów mleczarskich jest również maślanka. To kwaskowaty napój mleczny, otrzymywany ze śmietany po oddzieleniu od niej tłuszczu. Ma łagodny, orzeźwiający smak i niewielką zawartość tłuszczu, bo około 1,5% (100 g maślanki dostarcza około 34 kcal). Dla porównania, kefir o zawartości tłuszczu na poziomie 2% ma ok. 51 kalorii.

Nie dziwi więc to, że z roku na rok rośnie dynamika eksportu polskiego kefiru i maślanki do Chin. Konsumenci na rynku chińskim zaczęli doceniać ten produkt, a szczególnie jego walory odżywcze i zdrowotne.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.