Jak wybrać dobre masło?

Masło budzi nadal wiele kontrowersji. Dość powszechne jest twierdzenie, że podnosi cholesterol i prowadzi do chorób układu krążenia, dlatego też warto zastąpić je margaryną. Obecnie punkt widzenia naukowców jest inny. Spożycie masła nie prowadzi bezpośrednio do miażdżycy. Co więcej produkt ten  posiada wiele składników cennych dla organizmu.

Masło to wyrób naturalny pochodzenia zwierzęcego, uzyskiwany jest z mleka. Zawiera ono wapń, witaminy A, D, E, K, koenzym Q10 oraz cholesterol. W większości złożone jest z nasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 60%) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ze względu na obecność tłuszczów trans (nasyconych kwasów tłuszczowych) kojarzone jest z niekorzystnym wpływem na organizm człowieka. Jednak należy pamiętać, że tego typu tłuszcze występują w maśle w postaci naturalnej, a ich działanie trudno porównać do izomerów trans, które powstają w procesie utwardzania margaryny i które wykorzystywane są przy produkcji produktów cukierniczych lub fast foodów. To właśnie z tej żywności powinniśmy zrezygnować.

Jednym ze szczególnych kwasów tłuszczowych występujących w maśle jest kwas CLA występujący co prawda w konfiguracji trans, ale wykazujący właściwości prozdrowotne. Uważa się, że działa on przeciwnowotworowo, pomaga obniżyć wagę oraz zapobiega cukrzycy typu 2. Pamiętajmy jednak, że kwas CLA występuje  tylko w tłuszczu mlekowym i mięsie przeżuwaczy.

Wybrać dobre – nie tylko w smaku – masło, to niejednokrotnie niełatwe zadanie.  Decydując się na masło, zwracamy uwagę na to, aby posiadało przyjemny zapach, łatwo się rozsmarowywało i zwierało odpowiednie składniki.

Na rynku znajduje się kilka gatunków masła:

– Masło ekstra – produkowane ze śmietany pasteryzowanej i ukwaszonej, zawiera co najmniej 82% tłuszczu, a wody maksymalnie 16%.

– Masło śmietankowe  – zawiera przynajmniej 73,5% tłuszczu, a wody maksymalnie 19%, doceniane są szczególnie walory smakowe masła śmietankowego.

– Masło bezwodne – jest dodatkowo odwirowywane i suszone próżniowo.

– Masło dietetyczne – zawiera więcej wody w porównaniu do zwykłego masła i dodatki olejów jadalnych.

– Masło smakowe – dzięki zawartości dodatkowych składników smakuje inaczej niż masło tradycyjne, na rynku występują np. masło czosnkowe, koperkowe, pomidorowe, paprykowe, solone albo masło czekoladowe.

– Masło klarowane – wytwarzane poprzez podgrzanie masła, odparowanie z niego wody i oddzielenie innych cząstek stałych od tłuszczu, używane do smażenia np. mięsa, ryb.

Dwa pierwsze gatunki masła, ekstra i śmietankowe, są najbardziej popularne.

Należy zwracać szczególną uwagę na produkty do smarowania masłopodobne o obniżonej zawartości tłuszczu i gorszej jakości. Takie produkty zapachem przypominają margarynę, często są intensywnie żółte dzięki sztucznym dodatkom i są miękkie nawet zaraz po wyjęciu z lodówki. Oryginalne masło prawie nie pachnie, jest jasnożółte, a przechowywane w lodówce –  jest twarde.

Program Mleczne Skarby – Trade Milk jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, realizowany przez Polską Izbę Mleka.