Co zawiera szklanka mleka?

Mleko jest niezbędnym składnikiem zdrowej i zrównoważonej diety. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia osoba dorosła powinna spożywać dziennie minimum 2 szklanki mleka, a dzieci 3-4 szklanki.

Mleko jest cennym źródłem pełnowartościowego białka. Białko zawarte w mleku cechuje się wysoką wartością biologiczną, czyli ilością protein, które mogą być przyswojone przez organizm w jednym momencie. Mleko to również źródło wielu składników mineralnych, takich jak: wapń, fosfor, potas, magnez, cynk, selen, oraz witamin z grupy B, A, D i E. Poniższa tabela pokazuje jakie dokładnie składniki zawiera jedna szklanka mleka o zawartości 2% tłuszczu.

Mleko dostępne na rynku różni się zawartością tłuszczu– najczęściej 0,5%, 1,5%, 2%, 3,2%. Rekomenduje się mleko o wyższej zawartości tłuszczu z uwagi na jednocześnie większą ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D i E). Tylko w przypadku stosowania diety redukcyjnej zaleca się mleko o niższej zawartości tłuszczu. Około 60% tłuszczu zawartego w mleku to nasycone kwasy tłuszczowe.

Polscy producenci mleka oferują szeroki wachlarz produktów mlecznych: od mleka pasteryzowanego, mleka UHT przez sery twarogowe, podpuszczkowe, po maślankę, kefir i jogurty.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *