Mleko – najlepsze źródło wapnia

Mleko najlepsze źródło wapnia

Pij mleko! Od dziecka słyszymy ten slogan zachęcający do spożycia mleka ze względu na zawarty w nim wapń. Wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju szkieletu kostnego i jest szczególnie ważny w wieku rozwojowym i w okresie dojrzewania. Za najlepsze źródło wapnia uznawane jest mleko i produkty mleczne.

Wapń to podstawowy składnik tkanki kostnej – 99% tego pierwiastka znajduje się właśnie w kościach.

90% – ogólnej masy wapnia gromadzimy do 25 roku życia. Pozostałe 10% zasobów zostaje uzupełnione przed 30. rokiem życia. Dlatego tak ważna jest podaż wapnia w wieku rozwojowym.

Wapń odgrywa również niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego. Umożliwia poprawne funkcjonowanie bodźców nerwowych, reguluje wydzielanie oraz uwalnianie hormonów do krwiobiegu. Wapń odpowiada także za kurczliwość mięśni, czyli za prawidłowe funkcjonowanie serca oraz poziom ciśnienia tętniczego.

Wapń stosuje się również w celu złagodzenia dolegliwości związanych z uczuleniem. Działa również pozytywnie na gojenie się ran, jako że bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

Wapń ma więc nie tylko wpływ na mocne kości i zęby, ale również jest synonimem spokojnego snu, dobrego samopoczucie oraz sprawnych mięśni i zdrowego serca.

Materiał sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *